Zlatá dvacátá: Nová výstava ve ŠKODA Muzeu

Autor:

Netradiční pohled na zásadní technologickou inovaci 20. let 20. století. Na výstavě můžete spatřit atraktivní dobové fotografie, grafiky i artefakty, projekce autentických videí, retro konfigurátor a samozřejmě také historické vozy Škoda. Nová výstava Zlatá dvacátá / Na cestě k moderní automobilce v mladoboleslavském ŠKODA Muzeu připomíná vybudování nové továrny a zavedení pásové výroby. Tím odstartoval vzestup značky na pozici domácí jedničky. Světová hospodářské krize, která vypukla v říjnu 1929, vedla k zániku mnoha automobilových značek. Automobilka jí však díky zodpovědné přípravě dokázala čelit a dokonce vyšla z krize posílena.

Během druhé poloviny 20. let byl v Mladé Boleslavi realizován velkorysý investiční program. Vznikla zde nová továrna o rozloze 215700 m3, nejmodernější svého druhu vcelém Československu. Špičkové technologie umožnily zavedení efektivní pásové výroby. Spolu s účelně zkonstruovanou novou generací automobilů tehdy značka získala významnou konkurenční výhodu. Nová výstava Zlatá dvacátá / Na cestě k moderní automobilce seznámí návštěvníky muzea s příběhem budování nového výrobního areálu, nechybí názorné vysvětlení dobových technologických a logistických postupů, včetně revoluční změny v lakování karoserií nebo řady dnes již kuriozních materiálů, používaných při výrobě.

Výstava představuje širokou škálu provedení vozů Škoda z přelomu 20. a 30. let minulého století. Interaktivní konfigurátor navíc umožní se seznámit s druhy karoserií, škálou barev či výbavou jednotlivých modelů. Kromě atraktivních dobových fotografií, grafik i artefaktů jsou vystaveny také pečlivě renovované automobily ze sbírek ŠKODA Muzea: ŠKODA 422 (1931), ŠKODA 430 (1932), ŠKODA 645 (1930) a ŠKODA 860 (1932).

Nová výstava Zlatá dvacátá / Na cestě k moderní automobilce je ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi otevřena veřejnosti do 26. dubna 2020. Muzeum v Mladé Boleslavi pokračuje v růstovém trendu návštěvnosti z minulých let, v uplynulém roce 2019 přivítalo 274 242 hostů z České republiky i zahraničí. Návštěvu muzea je možné po předchozí rezervaci spojit sexkurzí do výrobních závodů ŠKODA AUTO anebo zkombinovat s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porsche v Liberci-Vratislavicích v rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného.

Zdroj informací: Škoda Auto – tisková zpráva
Zdroj foto: se svolením Škoda Auto