Cestovní pojištění na hory není radno podceňovat

Autor:

Na vrcholcích našich hor se drží už poměrně velká vrstva sněhové pokrývky, avšak pro lepší zážitky z lyžování lidé často vyrážejí do zahraničí. Ve spěchu často zapomínají na základní věc, jako je cestovní pojištění zaměřené na zimní sporty. Bohužel náhoda je blbec a pokud nejste v zahraničí pojištěni, může vás to přijít na nemalý balík peněz.

Někteří lidé si sice myslí, že když mají Evropský průkaz pojištěnce, tak jsou v suchu, až na to, že to tak úplně není. V zahraničí vás sice ošetří, ale jen v základním balíčku, tedy si spoustu věcí musíte doplatit, výjimkou není ani například letecký přesun vrtulníkem do nemocnice ze sjezdovky, náklady se šplhají až k 200 tisíc korun. Stejně tak tento průkaz vám nezaplatí převoz zpět do Česka ani ošetření v soukromé – tedy státem nehrazené – nemocnici. Za pobyt v rakouské nemocnici vám mohou vyúčtovat 15 eur za den. A to je jen základní výčet toho, co byste museli platit, kdybyste nebyli pojištěni do zahraničí.

Pro lepší představu. Jedete do Rakouska do Alp. Cestovní pojištění nemáte, protože vám to přijde zbytečné. Na sjezdovce vás ale srazí jiný lyžař a vy si zlomíte ruku. Musíte v nemocnici zůstat týden. Na konci nemocničního pobytu vám přijde účet na zhruba 150 tisíc korun. Pokud by se jednalo o těžký úraz, může se částka i zdvojnásobit.

Někteří lidé také spoléhají na cestovní pojištění ke své platební kartě, avšak tady pozor. Pozorně si prostudujte jaké maximální výlohy vám karta pokryje. Mohlo by se totiž stát, že z cestovního pojištění jsou zcela vypuštěny zimní sporty, a tak budete opět platit. Stejně tak jestli máte stanovené malé maximální výlohy úrazů a podobně.

Při sjednávání pojištění nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti. To se hodí zejména v případech, kdy se vám nešťastnou náhodou podaří srazit někoho na sjezdovce a způsobíte takovému člověku úraz. Odškodnění tak pokryje cestovní pojištění a z vaší kapsy neubyde ani cent.

Před každou cestou do zahraničí se tedy nezapomeňte pojistit (ceny jsou opravdu miniaturní oproti částkám, které byste museli platit, kdybyste se nepojistili). Velký pozor si dávejte, pokud vyrážíte na hory a nezapomeňte zaškrtnout kolonku zimní sporty a odpovědnost za škodu. Případně v létě pokud se chystáte na rafty, neuškodí si zvolit variantu – rizikové sporty.

Zdroj informací: Slavia pojišťovna – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay