Cestovní pojištění: Proč modrá kartička nestačí

Autor:

Spousta lidí se při svých cestách do zahraničí spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), díky kterému máme nárok na nutnou a nezbytnou zdravotní péči. I s ním je ovšem potřeba nepodcenit důležitost cestovního pojištění. Proč? Bez něj by se vám totiž mohlo případné lékařské ošetření pěkně prodražit.

Spoluúčast

S průkazem EHIC máte nárok pouze na zdravotní péči ve stejném rozsahu, jako místní občané. Nevztahuje se tedy na ošetření v soukromých zdravotních střediscích a klinikách, které jsou běžné především v lyžařských oblastech a turistických letoviscích. Nepomůže ani v případě spoluúčasti, ošetření, uhrazení léků, zásahu horské služby, transportu vrtulníkem, anebo převozu zpátky do České republiky.

Tyto částky rozhodně nejsou zanedbatelné. Pobyt v nemocnici v Rakousku vás může vyjít na více než 500 Kč na den a třeba v Itálii se podílíte na ošetření spoluúčastí ve výši 30 %. Právě z těchto důvodů je sjednání cestovního pojištění téměř nezbytné.

Nejčastější příklady spoluúčasti

Nejčastější příklady spoluúčasti destinace spoluúčast
Den hospitalizace Rakousko  525 Kč
Položka na receptu Chorvatsko  148 Kč
Léky Itálie  100 %
Lékařské vyšetření Chorvatsko  468 Kč
Lékařské ošetření Itálie  30%
Zásah horské služby všechny  100%
Převoz do ČR všechny  100%

Náklady na ošetření

U těchto případu se navíc jedná o celkové nemalé náklady, které mohou vzniknout i díky běžným záležitostem. Podle dat z pojišťoven jsou totiž nejčastějšími zdravotními komplikacemi na letní dovolené např. střevní chřipka, chřipka, horečka, a při horské turistice pak vyvrknutý kotník či zlomená noha.

Příklady nákladů na ošetření

Druh onemocnění/ zásah lékaře Země Suma
Ambulantní ošetření Slovensko   4600,-
Střevní potíže Chorvatsko   5800,-
Chřipka s horečkou Španělsko   4700,-
Transport helikoptérou Rakousko  125.000,-
Zlomenina nohy (transport helikoptérou, ošetření, pobyt v nemocnici) Rakousko  405.000,-

Cestovní pojištění s dostatečnými limity

Než odjedete za relaxem, věnujte tedy výběru cestovního pojištění online alespoň chvíli času a nesahejte automaticky po nejlevnější variantě. Zaměřte se především na limity pojištění a léčebné výlohy – u těch se doporučuje limit alespoň 5 milionů. Nezapomeňte ani na připojištění úrazu, které vám pomůže v případě úrazu s trvalými následky. Hodit se může i pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistka na blbost“) pro případy, ve kterých byste způsobili škodu někomu dalšímu (např. v hotel nebo při sportu). To vše doporučuje specialista cestovního pojištění Top-Pojištění.cz.

Autoasistence pro cesty autem

Na dovolenou také často vyrážíme vlastními vozy – nejen do blízkého Rakouska a na Slovensko, ale klidně i do Itálie a Chorvatska. V létě se tedy nevíce setkáme nejen s hustějším provozem a vyšším rizikem nehody, ale také vznikem defektu pneumatiky. Ten je nasnadě především díky zbytkům stavebního materiálu na vozovce z četných oprav silnic. Na cestách autem bychom měli myslet i na odpovídající pojištění našeho auta. Mezi nejčastější poruchy v zahraničí patří dle dat z pojišťoven problém s motorem, startování či defekt pneumatiky.

Příklady nákladů při potížích s vozem

Druh zásahu Země Suma
Výměna pneumatiky Rakousko   5 500,-
Odtah vozu Itálie 70 000,-

Při cestě autem do zahraničí nezapomínejte na kontrolu pojištění vozidla, které můžete případně vyřešit pojištění autoasistence, která lze sjednat k cestovnímu pojištění jako technická asistence.

Důvody sjednání technické asistence

– Vybila se vám baterie?

– Došlo vám palivo v koloně na dálnici, omylem jste načerpali špatné palivo?

– Ztratili jste klíče od svého vozu nebo jste si naopak ve voze klíče zabouchli?

– Máte defekt pneumatiky a nejde vám kolo odmontovat či nemáte ve voze rezervu?

Chystáte se letos na dovolenou do zahraničí autem? Chcete mít jistotu, že bude postaráno nejen o Vaše zdraví, ale i o bezpečí a klidnou cestu?

Zdroj informací: Top-pojištění – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay