Divokým koním se v Česku daří

Autor:

V pěti rezervacích, které se nacházejí na různých místech České republiky, jsou k vidění divocí koně. Přivezeni byli z daleké Anglie. První zvířata byla do země dovezena už v roce 2015. Organizace Česká krajina se pochlubila při posledním sčítání zvířat velmi pozitivní zprávou. Koním se daří dobře a jejich počet prudce stoupá. Nyní se v rezervacích nachází již přes 110 koní.

Na koně byste mohli narazit v rezervaci u Milovic, v Národním parku Podyjí, dále v rezervaci na Plachtě u Hradce Králové a u Jaroměře. Zapomenout nesmíme ani na oblast u Plzeňska. Očekává se také, že během následujícího léta se počet koní ještě rozroste. Koně si zvykli na zdejší podmínky, a tak jim nedělá problém přežít ve zdejší přírodě. Ostatně k dispozici mají několika hektarový prostor, kde spásají vysokou trávu a keře.

Přivezeni byli zejména proto, aby pomohli se zachováním zdejších stepí, které do té doby byly zarůstány agresivní travinou. Stejně tak se počítá s tím, že chov divokých koní z Exmooru pomůže k jejich celosvětovému populačnímu nárůstu. Koně, kteří byli do Čech přivezeni na počátku roku 2015, byli z nepříbuzenských rodových linií. To mimo jiné zajišťuje pestrou skladbu potomků. Jen tak pro informaci, druhou světovou válku přežilo pouze 45 koní. Záchrana jejich druhu byla tak na místě.

Pokud se vydáte na návštěvu za koníky, určitě na ně nesahejte, ani je ničím nekrmte, mohli byste jim ublížit. Koně jsou sice na lidi zvyklí a neutíkají, přesto se jedná stále o divoká zvířata a na to bychom měli pamatovat.

Zdroj informací: Česká krajina, Eko list
Zdroj foto: Pixabay