Do Adršpašských skal se brzy dostanete jedině s rezervovanou vstupenkou

Autor:

Možná za to může koronavirus, ale možná taky přemíra turistů. Každý rok jste mohli zaznamenat, jak se v novinách objevují zprávy o nadměrném množství návštěvníků v Adršpašských skalách. Ostatně ročně sem míří přes půl milionů turistů – nejen Čechů, ale zejména také Poláků, kteří to mají k turistické a přírodní atrakci poměrně blízko. V létě je téměř nemožné se do skal dostat – pokud tedy nejste ranní nebo pozdní ptáče. Když si vyberete špatný den, tak nemáte šanci ani zaparkovat a možná vás čeká několika hodinové čekání v koloně aut – tak moc jsou skály oblíbené.

Od příštího roku se má všechno ale změnit. Do skal by se mohli dostat jen turisté, kteří si předem zarezervovali online vstupenku. Obec Adršpach, pod kterou skály spadají, by tímto způsobem chtěla omezit množství turistů. Online rezervace vstupenek by se týkaly jen hlavní – tedy letní – sezóny. Ostatně výhrady k nadměrnému množství lidí ve skalách mají i sami ochranáři. Ne vždy se totiž turisté chovají ukázněně.

Systém online rezervací je v přípravě a stále se řeší, jakým stylem si návštěvníci budou moci online rezervace objednávat. Jedno je jisté, bez rezervace máte smůlu. Pojednává se také o možném maximálním denním množství lidí (limit by mělo tvořit až 3 tisíce lidí), a tak je možné, že si po několika letech konečně skály odpočinou od davu lidí. Nicměné pokud byste rádi navštívili Adršpachy, tak doporučujeme všemi deseti – ale vyberte si na to den v týdnu, tak jako my a nejlépe v dopoledních hodinách a máte zaručeno, že ve skalách potkáte velmi malé množství lidí.

Zdroj informací: Region Adršpach, Kudy z nudy
Zdroj foto: Michaela Rubešová