Estonsko zavádí digitální víza pro nomády

Autor:

Pandemie koronaviru naučila každého, aby přehodnotil svůj pohled na svět. To se také týká většiny států na planetě. Estonsko přikročilo k radikálnímu kroku, který upravil zákon pro lidi pracující na dálku – tzv. ty, kteří nejsou svou prací vázáni pevně na kancelář. Jedná se například o cestovatele, kteří delší dobu pobývají v jiné zemi, přesto ale pracují pro svou mateřskou firmu nebo jsou tzv. na volné noze.

Již v minulosti Estonsko zavedlo elektronické bydliště, které tak umožnilo mezinárodním podnikatelům přístup k digitálním službám estonské vlády a mohli tak zahájit podnikání v Evropské unii, aniž by museli být fyzicky přítomni na úřadě.

Od zavedení e-bydliště bylo do země přilákáno více jak 50 tisíc lidí z 157 zemí světa. Nová víza se tak mají stát dalším bodem a také lákadlem pro dlouhodobé cestovatele, kteří budou v zemi pobírat svůj příjem, aniž by museli měnit práci a tedy v Estonsku začít pracovat.

Nové vízum tak umožní pracovníkům pohybovat se po zemi. Digitální nomádské vízum posílí image Estonska na poli e-státu a také zvýší jeho věhlas na mezinárodní úrovni. Víza se spustí tento měsíc a očekává se, že by ročně mohlo být k dispozici 1800 víz.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Pixabay