Do Kaliningradské oblasti vám stačí už jen elektronické vízum

Autor:

Dobrá zpráva pro všechny, kteří by rádi zavítali do této nejméně známé oblasti mezi Polskem a Litvou. Kaliningradská oblast patří pod správu Ruska a dostat se do ní nebylo vždy lehké, navíc ruské vízum stálo nemalé peníze. Teď je všemu konec.

Od 1. července bylo zavedeno nové elektronické vízum, které je navíc zdarma. K vyřízení vám postačí zhruba 4 dny. Vízum má platnost jeden měsíc a v ruské oblasti smíte pobýt maximálně 8 dní. Nezapomeňte k žádosti připojit i svou fotografii, měla by stačit i vyfocená telefonem. Formulář o vízum je celý v angličtině nebo ruštině.

Na hranicích je třeba se obrnit trpělivostí. Nezapomeňte si také uzavřít cestovní pojištění, bez kterého neprojedete. Rusové kontrolují pasy a e-víza. Také kontrolují kufr a nejvíce času s nimi pak stráví řidič. Ten pak s celníky vyplňuje celní prohlášení, které si musí u sebe ponechat, aby později mohl v klidu zase z oblasti vyjet.

Praktická rada je, že nemusíte mít mezinárodní řidičský průkaz. Stejně tak na území Kaliningradské oblasti smí řídit jen ten, který autem projel hranicemi. Vylučuje se, abyste se střídali v řízení.

Při výjezdu z oblasti je vše mnohem rychlejší, alespoň na ruské straně. Zkontrolují jen pasy a kufr. Polští celníci jsou důslednější a budou vám prohledávat i zavadla, avšak vše záleží na tom, na koho zrovna narazíte.

Zdroj informací: CNN, MZV
Zdroj foto: Pixabay