Evropa brojí proti výletním lodím

Autor:

V reakci na problémy, které se začaly vyskytovat v Benátkách, se přidávají i další evropská přístavní města, která chtějí změnit pravidla pro kotvení zaoceánských a výletních lodí. Benátky jsou na tom už velmi zle, denně přijmou tisíce lidí, kteří připlují na lodích. Město se tak potýká s masivním turismem, který nezvládá, a to se samozřejmě odráží i na náladě místních lidí. Dalšími městy jsou například Palma de Mallorca a Dubrovník.

Spolu s loďmi se také zvedá míra znečištěného ovzduší v místě. Jen tak pro představu Palma de Mallorca je třetím nejrušnějším městem v Evropě. Ročně přijme na 1,75 milionu turistů. A tak se jedná o druhé nejznečištěnější město hned za Barcelonou, která leží ve vnitrozemí. Každý si jistě dokáže odvodit, proč tomu tak je.

V červenci se sešli odpůrci výletních lodí, aktivisté a také samozřejmě obyvatelé města Palma, aby podepsali petici pro omezení provozu výletních lodí v jejich městu. V petici je také napsáno, že lodě budou moci připlout do přístavu jen jednou za den a také žádají po omezení počtu návštěvníku na maximálně 4000. V petici se dále uvádí, že Palma zažívá nejhorší krizi tisíciletí. Vzrůstající a nezastavitelný turismus působí nežádoucím způsobem na životní prostředí a samotné město. Petici zatím podepsalo 11 000 lidí.

Marta Ferriol, z nevládní organizace uvádí, že největší problém je v tom, že se turisté vylodí ve velkém množství najednou a tím kolabuje celé město, která se tak pod náporem turistů stává neprůchodným. Další problém je v tom, že turisté z výletních lodí neutrácí ve městě peníze. Tento způsob turismu je velmi nevýhodný i pro rezidenty, kteří například bydlí v historických částech města a musí trpět hluk a davy lidí.

Vše také záleží na tom, jak se k problému postaví úřady. Nicméně v Dubrovníku už jsou krok napřed. Podařilo se jim vyjednat a podepsat smlouvu s mezinárodní asociací provozovatelů okružních plaveb. Ve smlouvě jsou uvedeny kompromisy, které usnadní život nejen obyvatelům města, ale také životnímu prostředí. Stanovují se plány do roku 2020 s cílem omezit počet příjezdů výletních lodí.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Lonely Planet, CNN, The Local Italy