Horské túry, které nadchnou nejednoho dobrodruha i romantika

Autor:

Vánoce jsou skoro za rohem, ale i tak se můžete vydat na prodloužený víkend do krásných koutů Evropy. Především se pak kochat západy sluníčka vysoko v horách.

Španělsko

Každé období je na kousku této země krásné. Příjemné teploty tu lze zažít i když u nás zrovna padá sníh a je několik stupňů pod nulou. Proto je ideální čas se vydat například do Portugalska nebo na Gibraltar. Nejlépe uděláte, když si na cestu vezmete obytné auto nebo karavan. Vydejte se tak objevovat Malágu. Po pobřeží dojeďte až na Gibraltar a vraťte se zpět přes Andalusii. Kdo bude mít více času, neměl by si nechat ujít Mys svatého Vincence. Nebo si jako cílovou stanici označte vyprahlé pohoří Sierra Nevada. Neprohloupíte, když se vydáte na sever země a přesněji do Kantaberského pohoří a především pak na Picos de Europa, což je hora téměř vystřižená jako z nějakého fantasy filmu.

Madeira

Ostrov věčného jara by si neměl nechat ujít žádný cestovatel. Oblíbený je tak nejen kvůli květinám, ale také vzhledem k rozmanitým horám a útesům. Většina turistů míří do hlavního  města Funchal, odkud následně vyrážejí za dobrodružstvím do okolí. Doporučujeme si půjčit skútr a prozkoumat i celkem zapadlá místa bez nutných davů. Madeira má prostě své osobité kouzlo, zatímco na východním cípu ostrova naleznete oranžové útesy jako v Austrálii, zbytek ostrova vám bude připomínat spíše Skotsko. Náhorní plošina Paul da Serrao zase vypadá jako marocký Atlas. Nevynechejte ani maják Ponta do Pargo nebo nejvyšší horu Pico Ruivo. Krásný výhled na ostrov se vám naskytne také z Pico do Arieiro.

Chorvatsko

Nejoblíbenější česká destinace nabízí mnoho zážitků i mimo letní sezonu, jen je Češi ještě tak docela neobjevili. Hory v Chorvatsku jsou totiž krásné a především jsou jen kousek od pobřeží. Například horolezci milují národní park Paklenica v pohoří Velebit. Jednou z častých túr je ta na vrch Vidakov Kuk. Další na vás však čekají i v pohoří Biokovo nebo kolem Červeného a Modrého jezera.

A koho přestane bavit lezení po horách, ten může v klidu vyrazit do turisticky navštěvovaných míst, kde v létě není k hnutí, ale za to v zimě se tu dá i volně dýchat. Třeba Plitvická jezera si přímo o takovou návštěvu říkají!

České hory

Pěší turistika je v Česku oblíbeným sportem. Zejména na podzim a také v zimě často po cestách nepotkáte davy lidí, a tak si můžete procházku po našich vrcholcích užít v klidu. Třeba v Krkonoších se vydejte k prameni Labe ze Špindlerova Mlýna přes Kozí hřbety až k Luční boudě. Šumava láká zas na prozkoumání Modravy a zavítat můžete třeba za vlky. Vydejte se ale objevovat také Beskydy, které se staly místem úžasných wellness hotelů, nebo třeba Jeseníky. Ten pocit, když vystoupáte nad mlhy a ocitnete se blíž slunci, modré obloze a vrcholkům hor, které se barví do podzimních odstínů, je prostě k nezaplacení, i když už se teploty pomalu začínají přibližovat nule.

Zdroj informací: Invia, autorský text
Foto: Pixabay