Jak koupit zájezd přes cestovní kancelář

Autor:

Doba letních dovolených je sice ještě daleko, ale to neznamená, že bychom se již teď nemohli dívat na nabídky cestovních kanceláří.

Kdo však takto dovolenou ještě nikdy nekupoval, tomu se budou možná hodit následující rady, protože ne vždy se vyplatí jet poprvé do zahraničí na vlastní pěst. Na českém trhu tak existuje řada cestovních agentur a kanceláří, stačí je najít v internetovém vyhledavači. Jakou z nich zvolit záleží už na vás. Není od věci se podívat na jejich stránky a zhodnotit, co nabízejí nebo se zeptat svých přátel, s kým jezdí na dovolenou oni.

Při pohledu do nabídky se tak můžeme leckdy setkat se dvěma častými pojmy – first minute a last minute. Kdo ovládá alespoň trochu angličtinu, už tuší, co by to mohlo znamenat. First minute zájezdy jsou v podstatě dovolené koupené v předstihu, které ale navíc nabízí nějakou akční výhodu jako je třeba dítě zdarma nebo sleva za včasný nákup. Last minute jsou pak zájezdy, které se kupují opravdu na poslední chvíli, často však mohou být o dost levnější. V hlavní letní sezoně ale čekejte, že zájezdy budou několikanásobně dražší, než když si vyberete termín například začátkem podzimu.

Co dělat před nákupem

Ještě, než se rozhodnete vyrazit do kamenné pobočky nebo si najdete vysněný zájezd online, je vhodné si určit rozpočet, který za dovolenou chcete utratit. Lépe se vám bude hledat a orientovat v nabídkách, stejně tak je důležité zvolit destinaci. Pokud navíc máte děti, vyplatí se opravdu hledat dopředu. My ještě doporučujeme se podívat na recenze hotelu, který jste si vybrali, zda fotografie odpovídají skutečnosti. Navíc se můžete dozvědět užitečné informace od turistů, kteří tam už byli.

„Když rodina s dvěma dětmi koupí zájezd s ubytováním ve velkém pokoji s dvěma přistýlkami, zaplatí plnou cenu jen za dospělé a děti bude mít buď úplně zdarma či za cenu letenky,“ říká Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria a dodává: „Jenže počet takových pokojů bývá limitovaný a sehnat je na last minute bývá často velmi obtížné či úplně nemožné. A když si pak tato rodina vezme dva dvoulůžkové pokoje, platí i za děti plnou cenu jako za dospělou osobu.“

Vhodné je také vyřešit otázku cestovního pojištění. To už záleží na preferenci každého, my si většinou pojištění děláme nezávazně na zájezdu, avšak lze jej pořídit i přímo s dovolenou, což se hodí například u storna zájezdu. Pozdější připojištění by vám dovolenou nemuselo pokrýt, kdybyste ji nečekaně museli zrušit. Vždy je lepší se tedy zeptat na možnosti přímo v cestovní kanceláři a podle toho se rozhodnout.

Jak koupím dovolenou

Vyplatí se dovolenou objednat online, protože většinou dostanete nějakou slevu, například za platbu online. K tomu, aby vše proběhlo v pořádku, vyplníte nezávaznou objednávku a zhruba do hodiny se vám ozve operátor z cestovní kanceláře. S ním pak doladíte detaily. Následně vám přijde do mailu potvrzení a faktura. Některé cestovní agentury nebo kanceláře to však mohou mít jinak. Co dělat v dalších krocích se tak vždy dozvíte přímo při zadávání rezervace. Pokud si nebudete jistí, stačí se ozvat na informační linku. V případě nákupu v kamenné prodejně vás nákupem provede zaměstnanec cestovní kanceláře. Pak už zbývá dovolenou jen uhradit a zhruba týden před ní vám přijdou do mailu pokyny na cestu.

V nich se dozvíte informace o plánovaném odletu, zavazadlech, dostanete také potvrzení o ubytování a případně i potvrzení cestovního pojištění. Dokumenty je lepší si vytisknout nebo mít stažené v telefonu, protože je budete potřebovat pro odbavení. Pokud letíte mimo Schengen, zkontrolujte si pas a jeho platnost.

Zdroj informací: Autorský text, zkušenosti autorky textu, CK Alexandria
Foto: Pixabay