Jihotyrolské Collalbo: Druhý domov Sáblíkové

Autor:

Až budete hledat tajemství nezdolné síly rychlobruslařské divy Martiny Sáblíková, nemělo by zůstat opomenuto jihotyrolské Collalbo na severu Itálie. Její druhý domov, z něhož vyráží i do Pekingu.

Letos na místní dráze utrpěla vážné a nepříjemné zranění, ale ani po krátkém pobytu v nemocnici ji neopustila víra v trénování a dokončila právě zde celou přípravu. I to svědčí o nebývalé vzájemné náklonnosti k této oblasti. Roman Trojen, dlouholetý ředitel místní Ritten arény, vzpomíná, jak si poprvé zapsal Sáblíkovou do paměti.V roce 2007 bylo v aréně první mistrovství Evropy. Sáblíková vyhrála trojku i pětku a navíc v dráhových rekordech. Tím si řekla o pozornost, přestože v minulosti, když v Aréně trénovala, Trojen si ji nevšiml, ani nepoznal. Od té doby ale už uplynulo několik let a za tu dobu získala tři zlaté medaile a jednadvacet titulů mistryně světa. Oprávněně ji patří i titul jedné z nejlepších rychlobruslařek všech dob.

Collalbo je hlavní částí obce Ritten. Leží jen pár kilometrů severovýchodně od jihotyrolské metropole Bolzana. Už v minulosti si ho vybrali jako výletní místo bolzanští šlechtici anebo významný psychoanalytik Sigmund Freud. Zdejší náhorní plošina, rozkládající se ve výšce mezi 1100 a 1200 metry nad mořem, nabízí místní unikátní jílové pyramidy s kamennými klobouky, zříceninu hradu Castelpietro, ale hlavně nádherné výhledy na okolní horská panoramata. V zimě se dá využít rodinný lyžařský areál Rittner Horn ski area s 15 km sjezdovek, nebo běžecké tratě i sáňkařský tobogan.

Obyvatelé z Collalba a okolí už Martinu Sáblíkovou a další členy jejího týmu dobře znají, oceňují její pracovitost a úspěchy. Není divu, že už dostala i ocenění zdejšího bruslařského klubu za zásluhy o region i tento sport. V této souvislosti jen vzpomeňte, kolik českých politiků a sportovních funkcionářů slibovalo postavit pro ni v Česku aspoň jednu regulérní rychlobruslařskou dráhu a jak to dopadlo…

Zdroj info: Turistické centrum Jižní Tyrolsko
Zdroj foto: Ritten Arena