Jižní Tyrolsko se stalo lídrem v udržitelném rozvoji

Autor:

Navštívit, ale nezničit – tak se dá shrnout pojetí turistiky v Jižním Tyrolsku. Nejpřitažlivější cíle jako průzračné jezero Pragser Wildsee, louky náhorní plošiny Plätzwiese nebo dolomitské štíty Drei Zinnen jsou proto v turistické sezoně dostupné pouze pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou.

Jižní Tyrolsko se tak hlásí k udržitelnosti turistického ruchu, jehož součástí je i omezování individuální automobilové dopravy ve prospěch alternativních forem. Ekologický, ale stále komfortní přístup se snaží zajistit mimo jiné programem s názvem South Tyrol Mobilcard. Díky této kartě lze snadno cestovat po celém regionu veřejnými prostředky. Kartu snadno zakoupíte v turistických informačních centrech, v některých hotelech a na dalších místech. Děti do šesti let cestují zdarma.

Udržitelný rozvoj je základním pilířem jihotyrolské ekonomiky řadu let. Cílem veřejných investic do využívání těchto zdrojů je získání nezávislosti na dovážených zdrojích energie. Součástí tohoto přístupu je výstavba tzv. klimatických domů, které se vyznačují kompaktní konstrukcí, vynikající tepelnou izolací, izolovanými okny a schopností využít sluneční energii. Z 5 630 objektů, které nesou certifikát klimatického domu v celé Itálii, se jich přes 4 700 nachází právě v Jižním Tyrolsku.

Na území o rozloze Plzeňského kraje žije přibližně půl milionu obyvatel. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce a relativně velkým teplotním rozdílům se místní museli naučit účinně hospodařit s energetickými zdroji. Bolzano, které je přirozeným centrem regionu, patří paradoxně v zimě k nejchladnějším, ale v létě i k nejteplejším místům v Itálii. V průměru tři sta slunečních dní v roce přímo vybízí k využití paprsků k výrobě elektrické energie. Jako obnovitelný energetický zdroj se hodí i dřevo z hustých okolních lesů, stejně jako rychle tekoucí horské vodstvo.

Podle asociace Legambiente si 35 italských měst zcela vystačí s energií pocházející z obnovitelných zdrojů. Celkem 23 z nich leží na území Jižního Tyrolska. Patří k nim i oblíbené turistické destinace Bruneck, Toblach, Sterzing nebo Prad. Posledně jmenovaná obec s 3 000 obyvateli ležící v průsmyku Stilfserjoch využívá obnovitelné zdroje k pokrytí spotřeby elektřiny i tepla, a ještě polovinu získané energie odvádí do celostátní sítě. Bruneck nebo jihotyrolský St. Martin in Passeier / San Martino in Passiria získaly za svůj šetrný přístup k životnímu prostředí ocenění European Energy Award.

V oblasti se nachází 66 velkých výtopen a zhruba devadesát tisíc domácností, které získávají energii z vytěženého dřeva, považovaného za obnovitelnou biomasu. Moderní technologie účinného spalování posunuly přeměnu dřeva na tepelnou energii do oblasti šetrné pro životní prostředí a v současné chvíli dokáže pokrýt 20 % regionální spotřeby tepla. Nezapomíná se ani na využití odpadu z chovu dobytka, který putuje do bioplynových stanic. Více než polovina elektřiny získané ze slunce proudí do celostátní sítě a je k dispozici okolním regionům. Cílem je dosáhnout v příštích pěti letech situace, kdy tři čtvrtiny veškeré spotřebované energie budou pocházet z obnovitelných zdrojů.

Technologie využívané k udržitelnému rozvoji si mohou prohlédnout návštěvníci Jižního Tyrolska v rámci takzvaných „enertúr“. Pro exkurze je otevřeno na 150 klimatických domů a celá řada elektráren. Zájem už projevilo více jak deset tisíc návštěvníků z celého světa.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: Jižní Tyrolsko – tisková zpráva