Kam vyrazit na výlet v okolí Ostravy

Autor:

Zdroj info: Wikipedie; foto: Pixabay

Opatření se postupně uvolňují, léto klepe na dveře a my můžeme konečně vyrazit na výlet.

Pravdou je, že teplé dny přímo vybízejí k tomu, abychom je strávili u vody nebo procházkou v přírodě. Milovníci poznávání a historie zase rádi uniknou slunečním paprskům mezi chladné zdi hradů a zámků.

Hrady a zámky

Hradec nad Moravicí, ikonický zámek, který se zejména v poslední době těší obrovské oblibě, leží necelých 25 km od moravskoslezské metropole. Areál dnešního zámku byl osídlen již zhruba 2000 př. n. l., kdy zde vzniklo slovanské hradiště. Za vlády Přemyslovců byl na místě vybudován knížecí hrad, který ale ve 13. století zachvátil požár a v následujících letech zde král Přemysl Otakar II. nechal zahájit výstavbu gotického hradu. Staletí poté se pak na hradě střídali jeho vlastníci, mezi nejvýznamnější z nich patří knížata z rodu Lichnovských, která dodala zámku post významného kulturního dějiště.

Pořádaly se zde divadelní představení a koncerty. Hlavním lákadlem zámku je zejména tzv. Červený zámek s konírnami, novogotická stavba z 19. století pak dodává areálu jeho charakteristický vzhled. Navštívit zde můžete jeden ze dvou základních prohlídkových okruhů, užít si výhled do krajiny z vrcholu hodinové věže nebo se jen projít zámeckým areálem a jeho zahradami.

Zámek Frýdek-Místek, původní gotický hrad se nachází v centru města, konkrétně u Zámeckého náměstí. První zmínka o stavbě pochází z roku 1327, kdy se těšínský rod Piastovců, rozhodl postavit na místě hrad k obraně města. V 16. století byla původní gotická stavba přebudována na renesanční zámek. Současné klasicistní podoby se dominanta města dočkala během vlády Habsburků.

Dnes v zámku sídlí mimo jiné i Beskydské muzeum tvořící stálou expozici věnovanou oblasti a její návštěvníci si tak mohou prohlédnout více než 2000 exponátů z historie, etnografie i přírodních krás beskydské oblasti, najdete zde i interiér tradiční beskydské chalupy, tkalcovskou a obuvnickou dílnu a mnoho dalšího. Návštěvu zámku doporučujeme zakončit procházkou po přilehlém anglickém parku.

Zámek Raduň, který najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko Opavy, byl přestavěn do své dnešní empírové podoby v polovině 19. století a to z původní gotické tvrzi. Na zámku na vás čekají celkem dva prohlídkové okruhy, které vás provedou reprezentačními i soukromými pokoji knížat z Wahlstattu. Za prohlídku stojí i novoklasicistní oranžerii nebo expozici věnující se historii a proměnám zámku.

Kam do přírody

Trochu jiný pohled na přírodu se může naskytnout během návštěvy tzv. Haldy Emma. Kuželový, lidskou činností vytvořený kopec, vznikl při uhelné těžní jámě, kterou v roce 1861 založil hrabě Wilczek. Z výšky 312 metrů nad mořem si můžeme užít výhledy nejen na Ostravu a okolí, ale i na Beskydy, Nízký Jeseník nebo Moravskou bránu. Halda, která je tvořena více než 3 miliony tun hlušiny, neustále pracuje. Její jádro dosahuje teploty až 1500 stupňů. Na povrchu zde můžeme spatřit bílé obláčky oxidu siřičitého. Během její činnosti vznikají vzácné porcelanity a jaspisy. Útvar je dnes památkově chráněný, vstup na něj je ale pouze na vlastní nebezpečí.

Weisshuhnův kanál, je stejně jako Halda Emma dílem člověka. Kanál vznikl na přelomu 20. století jako tehdejší papírenský splav pro papírnu v Žimrovnicích. Tvořen je třemi vodními tunely a dvěma akvadukty. Dosahuje délky 3,5 km a celý je veden ve svazích skalnatých kopců. Stezka kolem kanálu nabízí příjemnou procházku lesnatým terénem, kterou oceníte zejména během letních dní.

Botanická zahrada ve Štarmberku, která začala vznikat od roku 1996, je unikátním projektem, který pomáhá s revitalizací bývalého vápencového lomu. Dnes zde můžeme obdivovat uměle vytvořený kamenný labyrint navozující antickou atmosféru, faunu v čele se vzácnými druhy obojživelníků a zejména rozmanitou flóru. Dno lomu je navíc celosvětově významným paleontologickým nalezištěm, které ukrývá více než 800 druhů zkamenělin.

A na závěr pár tipů, kam k vodě…

Milovníky koupání i vodních sportů nadchne návštěva přehrady Olešná nedaleko Frýdku-Místku. Vodní plocha vybudovaná v roce 1964 slouží k chovu ryb i k rekreaci. Najdete zde veškeré zázemí, kemp a dokonce i aqvapark. Stezka vedoucí kolem břehu přehrady navíc potěší všechny cyklisty i bruslaře.

Průzračně čistou vodu si během letních dnů můžete užít v zatopeném lomu Šífr ve Svobodných Heřmanicích. Lom měřící necelých 500 metrů dosahuje hloubky až 36 metrů a proto je oblíbeným cílem potápěčů. Tyrkysovou vodu pak prohlédnete do hloubky neuvěřitelných 20 metrů. Nově zde najdete i molo, pláž a parkoviště.

Kališovo jezero na okraji Bohumína, vzniklo při těžbě štěrku. Koupat se můžete v jeho severní části, která nabízí i zázemí, pláž a hřiště na volejbal. Vykoupat se můžete i v Žermanické přehradě. Ta vznikla v roce 1957 a dnes svým návštěvníkům nabízí příjemné místo k relaxaci, kde najdou veškeré zázemí. Pořádají se zde i závody v potápění a na vodních lyžích.

Zdroj informací: Kudy z nudy, Na výlet
Zdroj foto: Pixabay