Lampáře potkáte na Karlově mostě

Autor:

Jakmile se začne stmívat, můžete si na Křižovnickém náměstí v Praze všimnou neobvykle vysokého muže v tradičním prvorepublikovém hábitu. S sebou na pomoc má dlouhou tyčku, pomocí které rozsvítí plynové lampy. Než tak ale může udělat, musí počkat, až se na protějším domě rozsvítí dvě lucerny automaticky. To je znamení, že je plyn puštěný a jeho práce může začít.

Chodí od lampy k lampě a pomocí tyčky, která má na konci háček rozsvicuje jednu lampu za druhou. V dávných dobách jste mohli tyto muže potkávat v ulicích Prahy běžně, avšak jakmile přišla automatizace, vše se změnilo až na jednu věc. Jen tak pro zajímavost v roce 1940 bylo v Praze zhruba 10 tisíc plynových lamp.

Každý rok v době Vánoc vyráží pan Jan Žákovec, mimochodem vedoucí plynárenského muzea a historik, na svou pochůzku. Střídá se u toho s kolegou. Takto rozsvěcují světla až do 23. prosince. Místní si na tradici už zvykli a pro turisty je to velká atrakce. Sama jsem pana lampáře doprovázela na jeho cestě, avšak v polovině mostu se mi ztratil v závalu čínských turistů. Měl pravdu. Bez turistů by „zapalování“ trvalo dvacet minut, takto na mostě stráví klidně i dvě hodiny, než jej celý obejde.

Potkat jej tedy můžete na Křižovnickém náměstí v 16 hodin, odkud se vydává na svou pochůzku. Nemůžete ho minout.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, Magistrát hlavního města Prahy
Zdroj foto: Michaela Rubešová