Za cestu domů vlakem na Vánoce můžou lidé zaplatit i tisíce

Autor:

Mnoho lidí řeší, jak se na svátky dostanou za svými milovanými a příbuznými. Pokud nechtějí cestovat autem nebo nemají tu možnost, musí se spolehnout na vlaky a autobusy. Ty zpravidla bývají vyprodané už několik týdnu před. Avšak existují ještě spoje, na které si jízdenku můžete koupit, ale budete si muset připlatit.

Ceny jízdenek se zvyšují raketovým tempem, čím víc se blíží sváteční období. U soukromých dopravců jako je třeba Leo Express vás tak jízdenka v ekonomické třídě mohla přijít i na tisíc korun. Prémiová třída dnes v pondělí vyšla dokonce na 3300, a to se jednalo pouze o cestu z Prahy do Ostravy. V porovnání cesta z Prahy do Popradu v říjnu, kdy jsem jízdenku kupovala pár dní před odjezdem stála 1200 korun v premium třídě.

O vánočním čase si tak vlakové společnosti přijdou na nemalé peníze, avšak peněženky obyčejných lidí zapláčou. Naštěstí do dnešního (pondělního) dne České dráhy vypravily silnější spoje až o 10 tisíc míst, takže někteří, co si nepotrpí na luxus soukromých dopravců, se v klidu dostali domů za přijatelnější ceny. Cesta z Prahy do Ostravy vás tak vyšla ještě v pondělí na 350 korun.

Podobná situace se sháněním jízdenek bude i na konci roku a po Novém roce. Jízdenky by si lidé tak měli rezervovat už teď, pokud chtějí ušetřit a mít jistotu, že se dostanou tam, kam potřebují.

Zdroj informací: České dráhy, Správa železnice
Zdroj foto: Pixabay