Lázně v Luhačovicích nejsou určené jen pro dospělé. V Miramonti se léčí i ti nejmenší pacienti

Autor:

Nemoci se nevyhýbají ani malým pacientům, pobyt v lázních jim tak zpříjemňuje nejen personál, ale také prostory. Dětské lázně Miramonti v Luhačovicích jsou toho důkazem.

Zapomeňte na neosobní prostory, ze kterých páchne nemocniční smrad a děti už z dálky připomínají jen smutné človíčky bez duše. V luhačovické dětské léčebně jsou chodby lázní vyzdobené tak, aby evokovaly pobyt na lodi a na pobřeží. Vany, ve kterých probíhá procedura pro změnu vypadá jako malá lodička a modrá podlaha zas připomíná moře. V místnosti nechybí ani válce naplněné bublající vodou, ve kterých plavou plastové rybičky. A to je jenom část, takto upravené lázně dokonce ocenil Evropský svaz léčebných lázní jako nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství. „Atypický prostor dětské léčebny se osvědčil jako skvělý pomocník při léčebných procedurách, které zde děti absolvují. Umí upoutat jejich pozornost a co víc, děti si častokrát ani neuvědomují, že zároveň probíhá nějaká léčba, což je zde žádoucí,“ uvedl Petr Pšenica, hlavní lékař z lázní Luhačovice.

Sami bychom si v takových lázních připadali lépe, než kdybychom byli zavřeni v neutrálním prostředí, které v nás utápí ještě více nemoc, kterou trpíme. Nápad tedy velmi podporujeme a přáli bychom si, aby i ostatní dětské lázně se postupně přeměňovaly v „radostné“ prostředí. Podmořské prostředí to však jen začíná. Okolí budovy totiž obklopuje panenská příroda a lesy. Zejména tak dětem s dýchacími obtížemi mohou pomáhat procházky přírodou.

Foto: se svolením Lázně Luhačovice

Během pobytu v lázních se léčby se nezapomíná na inhalaci nebo pitnou kúru, zdrojem dětské léčebny je pramen Nová Janovka, který byl do budovy přímo vyveden. V rekonstruované budově se tak snoubí moderní i staleté prověřené principy starých balneologů, aby malí pacienti dostali tu nejlepší možnou léčbu a ulevilo se jim od jejich potíží. „K léčbě astmatu v lázních využíváme především inhalace přírodních minerálních vod, při kterých dochází k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, k jejich vykašlávání a otužování sliznic. V léčbě atopického ekzému pak tyto vody využíváme k uhličitým koupelím. Vazodilatace, neboli rozšíření cév, a změny pH kůže a podkoží vedou u ekzematiků při koupeli ke zmírnění zánětu a svědění,“ uvedl v rozhovoru Petr Pšenica, hlavní lékař luhačovických lázní.

„Při uhličitých koupelích, které působí příznivě například na srdeční a cévní systém, atopický ekzém nebo na popáleninové jizvy, využíváme šetrnou technologii jímání a napouštění vody do van, díky čemuž maximalizujeme účinky léčby. Základní myšlenkou totiž je, aby děti během koupele zůstaly v klidu a tělo se mohlo pokrýt bublinkami oxidu uhličitého, který se vstřebává právě kůží. Koupel je takto mnohem efektivnější,“ řekl v rozhovoru Jiří Dědek, generální ředitel Lázně Luhačovice a dodal: „V případě, že by se minerální voda ohřívala pomalu, množství léčivého oxidu uhličitého by kleslo, proto vodu zahříváme šokově, a to parou o vysoké teplotě v plášti vany. Přidanou hodnotou moderní doby přitom je, že odpovídající hladina vody je hlídána ultrazvukovým čidlem.“

Jak s dětmi do lázní?

Do luhačovických lázní jezdí děti už od roku a půl. „I takto malí pacienti se díky doprovodu rodiče či jiného dospělého obvykle velmi dobře adaptují na nové prostředí a dobře spolupracují s lékaři a zdravotními sestrami,“ řekl Pšenica. V Miramonti se nejčastěji léči děti s dýchacími cestami, s nemocemi trávicího ústrojí a také ty, které mají kožní problémy. Část pacientů tvoří i děti po onkologické léčbě.

Děti můžete do lázní dostat na základě doporučení ošetřujícího lékaře. „U konkrétních diagnóz řeší nárok na lázně indikační seznam, podle kterého postupují všichni lékaři. Pokud má rodič navíc mezi lázněmi svého favorita, kde se specializují na danou chorobu u dětí, může se právě podle indikačního seznamu s lékařem domluvit na preferovaných lázních a případně i konkrétní léčebně,“ poradil Petr Pšenica z luhačovických lázní a dodal: „Pokud není objektivní důvod k tomu, aby byly lázně zamítnuty, může si rodič vybrat. Indikační seznam lze často najít i online na webových stránkách lázní.“ Vypsaný návrh následně lékař zašle na zdravotní pojišťovnu dítěte. Od data jeho schválení pojišťovnou pak běží půlroční lhůta, během které musí malý pacient nastoupit do lázní.

Zdroj: autorský text, dětská léčebna Miramonti, rozhovor s doktorem Petrem Pšenicou – Lázně Luhačovice
Foto: se svolením lázní Luhačovice