Med z pražského letiště obhájil zlatou medaili v tuzemské soutěži

Autor:

Letiště Praha není pouze zdrojem přepravy lidí. Stáčí se zde také květový med, který každoročně vyhrává první místo v soutěži Český med.

Již po desáté se pražské letiště může pochlubit cenou, kterou získalo od Českého svazu včelařů. Přitom parametry soutěže jsou přísné. Hodnotí se například obsah vody, sacharózy, elektrická vodivosti i estetický dojem z balení medu. Na letišti se tak nenechali zahanbit a už po desáté tuto soutěž na plné čáře vyhráli. Získali tím zlatou medaili.

Včely se chovají na letišti už od roku 2011. V areálu se dá narazit na šest včelstev, což představuje zhruba několik sta tisíců včel, a jenom během letošního roku se podařilo stočit už 40 kilogramů medu. Na letištním medu si však doma ve velkém nepochutnáte, nedá se totiž koupit vzhledem k nízké produkci. Dostat se k němu ale můžete skrze soutěže, které letiště čas od času zveřejní. Ochutnat se dá pak i na veřejných akcích přímo na letišti nebo v okolí něj.

„Chováme včely za účelem biomonitoringu, který má za cíl sledovat vliv letecké dopravy na kvalitu životního prostřední v okolí letiště. Monitoring pomocí včel je pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v jehož rámci letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností,“ uvedla Soňa Hykyšová z ESG Letiště Praha. Jak data dokazují, pyl z okolí letiště je zjevně velmi kvalitní, jinak by nemohl zvítězit v soutěži.

Zdroj informací: Letiště Praha, tisková zpráva
Foto: se svolením Letiště Praha