Na romantický výlet k Vrátenskému Větráku

Autor:

Nedaleko obce Mšeno naleznete uprostřed polí dominantu kraje. Jedná se o mlýn, který byl postaven v roce 1870 a svým vzhledem zapadá do holandského typu mlýnů. V současné době je mlýn veřejnosti nepřístupný, avšak můžete autem dojet až k němu a alespoň si pozemek obejít dokola a podívat se mezi škvírkami v plotu, jak to tam vypadá. Hezké jsou i fotografie z dálky, zejména pak na jaře a v létě, kdy se pole a krajina kolem mění. Na pozemku spolu s mlýnem se nachází i rodinný dům z 90. let, ve kterém dříve žil správce.

Obec Vrátno, u které mlýn stojí, najdete 20 kilometrů od Mladé Boleslavi. Mlýn tak stojí na romantické samotě. Výlet můžete spojit i s návštěvou nedalekého hradu Kokořín nebo zajímavých skalních útvarů – Kokořínské Pokličky. K mlýnu se můžete dostat dvěma způsoby. Cesta je průjezdná z obou stran, avšak ta která se nachází u rozcestí, je více bahnitá, využijte proto druhý směr. Stačí projet obcí Vrátno a na konci silnice už naleznete značku, kterou nemůžete přehlédnout. Je to siuleta dřevěného mlýnu.

Historie místa je více méně smutná. Do roku 1923 se tu aktivně mlelo, avšak pak to s mlýnem šlo už z kopce. Po tomto roce byl mlýn opuštěný, a tak ho začali cizí lidé ničit, vykrádat a kus po kusu rozebírat. O pouhých deset let později se z mlýnu stala ruina. Až v 90. letech došlo k odkoupení soukromým majitelem. V roce 2000 byl mlýn necitlivě zrekonstruován a přizpůsoben k rekreačním účelům. Avšak to také netrvalo dlouho a v roce 2005 byl mlýn znovu opuštěný a začal chátrat.

Současný majitel koupil pozemek včetně mlýnu v roce 2014 a od té doby trvá jeho rekonstrukce, která je zaměřená především na obnovení původního vzhledu a funkce. Časem, až bude mlýn dodělaný, by jej mohli zase navštěvovat lidé. Kdy to bude, to nikdo zatím neví.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Michaela Rubešová