Nejbezpečnější místo? Na Zemi ho nenajdete

Autor:

Na světě není země, která by nebojovala s nákazou. Momentálně existuje pouze jedno místo, které je zcela v bezpečí a nebylo infikováno virem. Jak už nadpis napovídá, jedná se o mezinárodní vesmírnou stanici. ISS je vědecká a inženýrská stanice, která obíhá Zemi. Od listopadu 2000 je trvale obydlena. Každých 6 měsíců se posádky astronautů a kosmonautů obměňují. Americká kosmická společnost NASA utratí ročně přes 3 miliardy dolarů na vesmírný program.

NASA využívá strategii, kterou nazývá „stabilizace zdraví“. Tato program zabraňuje kosmonautům v přenášení virů a patogenům na stanici. Posádka, která směřuje na vesmírnou stanici musí před odletem podstoupit deseti denní fyzickou zkoušku. Všichni členové posádky musí také podstoupit důkladné vyšetření zahrnující různorodé výtěry a laborativní testy, aby bylo jisté, že jsou opravdu 100 % zdraví.

Pokud se všechny výsledky ukážou negativní, posádka musí do karantény (14 dní). Nesmí se s nikym vídat, aby se náhodou nenakazili nebo aby u nich vypukla případná nemoc, která testy nebyla zjištěna. Pracovníci NASA s nimi přichází do kontaktu jen ve speciálních a vydezinfikovaných oblecích, aby se předešlo jakékoli nákaze. Tento proces končí v momentě, kdy jsou kosmonauti vysláni na vesmírnou stanici.

Foto: Pixabay – Pohled z ISS na Zemi

Společnost SpaceX se připravuje na květnový start raketoplánu, který vynese na ISS dva členy jejich posádky. S letem se zatím počítá a nic nenasvědčuje tomu, že by se let neměl uskutečnit, a to ani navzdory probíhající pandemii na Zemi.

Program „Stabilizace zdraví“ NASA praktikuje už od roku 1968 po misi Apolla 7. Wally Schirra se tenkrát nakazil obyčejnou rýmou, avšak jeho zdravotní stav byl ve vesmíru velmi problematický. To mělo vliv na celou posádku i samotnou misi. Po tomto fiasku NASA nechtěla už nic podcenit a začala pracovat na preventivních opatření v oblasti zdraví.

Ostatně i předměty, které s kosmonauty letí do vesmíru, jsou vydezinfikovány a uschovávány v absolutní čistotě – často se sterilizují. Všechna tato opatření také zabrání koronaviru infikovat i poslední bezpečné místo.

Zdroj informací: NASA
Zdroj foto: Pixabay