Pozor na falešné e-shopy. Zneužívají strach lidí z koronaviru

Autor:

Na internetu se objevují první falešné e-shopy zneužívající strach z koronaviru. Nejedná se o e-shopy v pravém slova smyslu. Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů. Uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Z pohledu České obchodní inspekce není možné řešit anonymní weby například v rámci kontroly, protože web je anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro ČOI coby dozorový orgán. Zpravidla je také provozován ze třetích zemí. ČOI nemůže řešit ani případný podvod na spotřebitele, to je úloha Policie ČR. Zcela dobrovolně proto přistoupila Česká obchodní inspekce k zveřejňování aktuálně známých rizikových webů, kterých je už 750. Spotřebitel se může podívat na jejich přehled. V posledních dnech se data získaná především od spotřebitelů velmi shodují s daty antivirové společnosti, která ČOI také upozornila na nové typy těchto webů, které jen těží ze strachu z koronaviru, avšak spotřebiteli očekávané zboží nezašlou. Jsou to weby nabízející teploměry i roušky.

Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Před nákupem či vyplněním osobních údajů na těchto stránkách varujeme. Aby stránky zvýšily svou důvěryhodnost používají často falešné recenze uživatelů z celé země.

Česká obchodní inspekce nemá bohužel žádný zákonný nástroj, jak webové stránky zablokovat. Může na ně však upozornit v rámci svého seznamu rizikových webů. Díky spolupráci s ČOI, i vybranými českými bankami, upozornila společnost Seznam.cz v loňském roce zhruba 250 000 uživatelů na to, že se chystají vstoupit na podvodnou stránku.

Dalším trendem, který spotřebitele aktuálně trápí při objednávání zboží na internetu, jsou tzv. „přeprodejci zboží“. Jedná se o to, že spotřebitel netuší, s kým uzavírá kupní smlouvu. Postup podnikatele, který inkasuje peníze a pak odmítá řešit reklamace, nebo zákonnou možnost odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu, hodnotí mimosoudní řešení sporů České obchodní inspekce jako protiprávní. Přeprodejce poznáte i podle toho, že jedinou možností je u něj platba předem, žádná dobírka nebo osobní vyzvednutí. Zboží zpravidla putuje z Číny, a to i několik měsíců. Kvalita většinou neodpovídá očekávání.

Jak nakupovat na internetu v době krize

Nakupovat byste měli jen u ověřeného obchodníka, kterého znáte nebo s ním má zkušenost vaše okolí. Dávejte si pozor zejména na stránky, které vyžadují pouze platbu předem, pokud v nabídce není jiná možnost platby, může se jednat o podvodný obchod. Vyhnout byste se měli také webům, které mají sídlo v Asii, protože následná reklamace by byla velmi těžko vymahatelná.

Pokud budete nakupovat z neznámé stránky, určitě se podívejte nejdříve na recenze uživatelů na nezávislých webech. Vhodné jsou i srovnávače s hodnocením. Ochránit vás může také šifrovaná stránka. Snadno ji poznáte podle zeleného zámečku před začínající adresou https://. V neposlední řadě si můžete zkontrolovat na stránkách ČOI, zdali se web náhodou nenachází na seznamu rizikových e-shopů.

Zdroj informací: ČOI – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay