Neočkovaným se zpřísní podmínky při návratu z Bulharska

Autor:

Situace se zhoršila v Chorvatsku a Bulharsku. Výrazně se redukuje černý seznam, což usnadní příjezd cestovatelů například z Indie a Ruska. K velké změně dochází u plně očkovaných cizinců, kterým se výrazně zjednoduší cestování do ČR.

Chorvatsko se posunulo do „oranžové“, Bulharsko do „červené“

Na cestovatelském semaforu od pondělí 23. srpna dojde ke změnám pravidel u oblíbených turistických destinací. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci bude Chorvatsko zařazeno mezi země se středním rizikem nákazy (oranžové). Pravidla návratu do ČR se nicméně nemění. Zároveň ale musí být na přísnější podmínky připraveni ti, kteří se vrací z Bulharska a nejsou očkováni. Země se totiž přesouvá do skupiny států s vysokým rizikem nákazy (červené).

Výrazně se redukuje černý seznam

Ze seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy od pondělí 23. srpna vypadávají Indie, Rusko, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Namibie, Malawi, Tunisko, Zambie, Zimbabwe a Botswana. Tyto státy budou nově zařazeny do skupiny regionů s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červené).

Rozšiřují se možnosti bezpečného cestování pro cizince

Nově se uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví.

Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení. Takto očkovaní cizinci budou moci vstupovat na území ČR z jakékoli země mimo EU, s výjimkou zemí z černého seznamu, a to i za účelem turismu. Stejně jako v případě plně očkovaných českých občanů se bude na takové cizince vztahovat při vstupu do ČR pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj foto: Pixabay