Norská vesnice plánuje zrušit čas

Autor:

Představte si, jaké by to bylo, kdyby neexistoval čas. Nikdo by se za ničím nehonil a nikdo by nepoužil tu otřepanou frázi „já nestíhám “ nebo „já nemám čas“. Co byste dělali bez času? Mohli byste takto žít? Jak se zdá, v norské vesnici Sommarøy s tím problém nemají a chtějí jako první na světě zrušit čas. Čas je pro obyvatele ostrova jen pouhý pojem, neboť v zimě slunce nevychází a v létě zas nezapadá. Dny jsou dlouhé a nekonečné. Občas je těžké rozlišit, kdy začíná den a kdy zase noc. Nemá smysl, řídit se podle hodinek.

Za celým návrhem na zrušení času stojí místní obyvatel Kjell Ove Hveding. Ten podal návrh společně s peticí do parlamentu. Petice požaduje udělat z ostrůvku, kde vesnice leží „zónu bez času“. Děti a mladí lidé budou muset chodit do školy stále, ale bude tu významný prostor pro flexibilitu. Není třeba, aby je škola nebo pracovní doba omezovala. Poukazuje se také na to, že modernímu světu vládne chaos a stres, lidé řídící se dle hodin, se mohou často cítit jako v pasti, ze které není úniku.

Celá zóna bez času by mohla být i pozitivní pro cestovní ruch. Snadno by se do místa dali nalákat turisté, kteří možná nevěří, že zde opravdu celých 69 dní nezapadne slunce. Jistě to pro ně bude zajímavé a také netradiční. Otázka je, jak se s tím poperou, až se budou muset vrátit do normálního světa. Do světa hodin.

O celou iniciativu se začala hojně zajímat i zahraniční média. Dokonce se k petici přidalo i několik dalších severských vesnic z Norska a Finska, které by zrušení času také uvítaly. Jak to nakonec dopadne a jak se parlament rozhodne, zatím nikdo neví, jisté je, že je to další bod, proč by člověk měl navštívit Norsko. Zemi neomezených možností.

Zdroj informací: The Sunday Times, Hedvábná stezka
Zdroj foto: Pixabay