Nová cyklistická stezka ve Slovinsku vás zavede do národního parku i do vinařství

Autor:

Revoluce v cykloturistice se právě odehrává na Slovinsku. Země je připravena otevřít první dálkový vícestupňový itinerář na světě, který bude spojovat výhradně lokality certifikované zeleně. Trasa se jménem „Bike Slovenia Green“ bude oficiálně zahájena 1. listopadem. Cesta vede srdcem Julských Alp, kolem ikonického jezera Bohinj a také samozřejmě kolem jezera Bled, poté se trasa vydává k pobřeží k Jaderskému moři.

Společnosti Klavora a GoodPlace byly pověřeny návrhem této nové trasy v projektu financovaném Evropskou Unii a spravovaném slovinským ministerstvem. Všechna města splňují mezinárodní a ještě přísnější slovinské standarty pro certifikaci Green. Avšak cyklisty nečeká jen projíždění měst, podívají se také do tří vinařských oblastí, ubytovat se budou moci v rodinných butikových hotelech a po celou dobu jízdy si budou vychutnávat převážně venkovské klidné silnice.

Trasa vás provede sedmi destinacemi, které jsou naplánované na 7 dní. Začíná se v Krajské Goře, pokračuje se k jezeru Bled a odtud do Národního parku Triglav. Dále trasa vede k Bohinjskému jezeru. Neminete ani nádherné údolí řeky Soči, která je klasicky zbarvena do tyrkysova. První vinařskou zastávkou bude Šmartno a dále se bude pokračovat do Komenu a Lipice v krasovém regionu. Celá trasa končí v přímořském městě Koper.

„Zelená turistika“ není pro Slovinsko cizí pojem. Jednou zemi navštívíte a zákonitě si ji budete muset zamilovat. Neznám čistější a krásnější zemi. Například i hlavní město Lublaň byla v roce 2016 označena jako Zelené město Evropy. Nikde neuvidíte poházené odpadky, zejména pak v samotné přírodě. Slovinci svou zemi mají rádi a také se o ni náležitě starají.

Zdroj informací: Turistická centrála Slovinsko – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay