Období masopustů je v plném proudu. Kam stihnete ještě vyrazit za maskami?

Autor:

Když se řekne masopust, zejména mladší lidé nevědí. Tradice se stále udržuje spíše na vesnicích, než ve městech, přestože existují výjimky. Dříve se k masopustu vázaly i různé magické obřady, které zajišťovaly, aby byla úroda ten rok co nejvyšší. Dnes jde spíše o průvod masek, muziku a zabijačky. V letošním roce připadá veselí na 9. ledna až 9. března. Vždy šest neděl před Velikonocemi. Co kraj, to jiný mrav, a tak se napříč republikou masopust vždy lišil.

Sama pocházím z vesnice a vím, jak masopust vypadá u nás na vesnici. Vždy se sejde několik lidí v maskách a postupně obchází sousedy ve vesnici. Každý by jim měl přichystat nějaké malé pohoštění. Od koláčů a koblížků přes nějaký ten alkohol, aby cesta lépe ubíhala. My, protože bydlíme na konci vesnice, měli vždycky průvod trošičku už ovíněný. O to větší zábava to ale byla.

S průvodem chodil vždycky i pán s historickým dělem a při každém zastavení vystřeloval z děla, stejně tak chodívala i kapela, hezky do toho hrála a mohli jste tančit do rytmu. Na vás pak bylo, jak si veselí užijete s nimi. Někdo samozřejmě často dělá, jakože doma není, ale tyhle triky všichni dobře známe.

A takhle projdou masky celou vesnici, nebo dvě, záleží na velikosti a následně se přesunou do hospody, kde probíhá veselí až do druhého dne. Pije se, jí se, tančí se a hlavně oslavuje.

Existují ale místa, odkud se masopust samovolně vytratil. Je třeba vyjet do světa. Některé masopusty už to mají za sebou, ale některé to ještě čeká. Co si takhle udělat 2.března výlet do Prahy? Užít si můžete masopust na Malostranském náměstí od 13:00. Čeká vás masopustní průvod v maskách. Můžete se jen dívat a nebo se k nim i přidat.

Vyrazit můžete také na Fašank Strání. Od roku 1987 zde obec pořádá Festival masopustních tradic Fašank. Vstup je zdarma. Užít si zde můžete mnoho zábavy v podobě poslechu domácích ale i zahraničních folklorních souborů. Masopust začíná v pátek 1.března a končí až v úterý 5.března. Na akci můžete ochutnat všechny možné dobroty a poslechnout si už dávno zapomenuté lidové písně.

Masopust si pro vás připravila i ZOO Děčín. Vstup na akci je 70 Korun pro dospělé a 40 Korun pro děti. Těšit se můžete na veselou hudbu, soutěže, průvod a připomínky masopustních tradic. Program veselí začne ve 14 hodin v areálu zahrady. Těšit se také můžete na soutěž O nejchutnější koblihy, které neodmyslitelně patří k masopustním hodům.

Masopust vás přivítá i v romantickém městě Český Krumlov a to od 2. do 5. března. Program se bude odehrávat na různých místech Krumlova. Samozřejmostí bude masopustní trh, ochutnávka různých masopustních pochutin, hudba a otevřené budou i řemeslné dílny. Masopustní průvod vyjde v úterý 5. března v 16 hodin od ZUŠ v Kostelní ulici. Na akci je samozřejmě vstup zdarma.

Tak co, dodržuje se masopust i u vás? Jak jej slavíte?

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Kudy z nudy, eTravel, Apetit online