Objevte kouzlo glampingu na Slovinsku

Autor:

Nejste příznivci stanování, ale vidina, že strávíte dovolenou v přeplněném hotelu vám také zrovna nevoní? Pak byste měli zvolit netradiční formu ubytování, která poslední dobou nabývá na síle a oblibě. Dnes se podíváme pod pokličku luxusního kempování v divoké přírodě, kde vám lišky budou dávat dobrou noc a ráno vás probudí paprsky slunce vycházející z poza vrcholků hor.

Na konci dubna jsme se vydali s ostatními novináři na Slovinsko. Dohromady nás jelo 10 včetně pánů řidičů a zároveň průvodců od Slovinské centrály sídlící v Praze. Vyjížděli jsme brzy ráno, abychom se co nejdříve dostali do cíle. Během cesty jsme mohli pozorovat i jiná krásná místa, která jistě znáte z našich článků. Jsou to například rakouská jezera a hory. Cesta z Prahy na západní Slovinsko trvala kolem sedmi hodin.

Během pěti dnů projíždění západního Slovinska jsme urazili více jak 1000 kilometrů a navštívili jsme přes 25 kempů a glampingových míst. Každé z těchto míst, bylo něčím ojedinělé a jistě v nás zanechalo kousek sebe. Během cesty jsme se také stavovali u přírodních krás, jako byl například největší vodopád na Slovinsku nebo sjížděla řeka Soči. Ostatně i raftování na řece byla jednou z aktivit, kterou jsme mohli absolvovat. Ta druhá byla projížďka na elektrokolech kolem jezera Bled. Ale dost povídání, pojďme se podívat na jednotlivé glampingové kempy, které vám západní Slovinsko nabízí.

Foto: vlastní – resort Bizjak

Glamping resort Bizjak

Ideální místo pro odpočinek. Jestli jste někdy toužili být v přírodě a zároveň se koupat ve vyhřívané kádi, zatímco budete pozorovat záři hvězd, tak tady se vám to splní na 100%. K dispozici jsou dvoulůžkové „pokoje“ v chatkách střížkovitého tvaru, tak aby zapadaly do prostředí hor – tedy kopírovaly jejich vrcholky. K dispozici vám je koupelna včetně županů a ručníků. Jestli se budete rochnit v kádi nebo si půjdete odpočinout do sauny, to už je jen na vás.

Venku si můžete posedět na venkovním dřevěném nábytku a nebo se jít pohoupat na houpačku. Výhled je do zahrady a kochat se můžete malým jezírkem. Velkou výhodou je i místní restaurace, kde můžete posedět buď uvnitř nebo na zahrádce. Personál je velmi příjemný a ochotný. Jídlo je přímo famózní, ostatně i my jsme měli možnost ochutnat. Určitě si nenechte ujít procházku po okolí, neboť resort leží v blízkosti města Preddvor. Dobrá zpráva je také, že si sebou můžete vzít i domácí mazlíčky.

Foto: vlastní- Hiša Raduha

Glamping Hiša Raduha

Glampingová místa nevznikají jentak bez důvodu. Ke každému místu se váže jeho ojedinělý příběh. Jinak tomu není ani v případě Raduhy. Původně tu stál jen dům se zahradou. Starý dům už z roku 1875, který se dědil z generace na generaci a ve kterém to vždy vonělo skvělým jídlem. To, že vzniklo tak jedinečné místo, je zásluhou tří žen. Babičky, matky a vnučky. Tou hlavní je ale paní Martina. Výborná kuchařka a nebojácná žena. Ráda kombinuje tradiční recepty s novými recepturami a tradicemi. Ostatně i ona jednou řekla : „Pamatujete si na dětství? Když jsme šplhali po stromech? Takové domy bych tu chtěla mít.“ A tak se i stalo.

Kouzelná pohádková zahrada je plná domů ve stromech. Na desingu se podíleli ti nejlepší architekti tak, aby domy zapadaly do okolní přírody a zároveň, aby se tu každý cítil jako doma. Součástí některých stromových domků je sauna a vířivka. Uvnitř naleznete krb a tu nejpohodlnější postel na světě. Samozřejmostí je wifi připojení, avšak kdo by si zapínal internet, když může být okouzlen výhledem z koruny lipového stromu?

Foto: Garden Village Bled

Garden Village Bled

Upozornění předem, jedná se asi o jeden z nejdražších glampingů, které jsme navštívili. Místo vás pohltí během okamžiku. Na první pohled z venku si řeknete: „No budova, co tady uvidíme?“ Chvíli na to mi spadla brada. Dokonalé místo, které se dokonale snoubilo s okolní krajinou. Nejen zelení a horami, ale i řekou. Hned vedle restaurace, která je mimochodem také velmi ojedinělá – na stolech roste tráva – vás okouzlí modré jezírko. Ubytovat se můžete buď v domcích na stromech, chatičkách nad řekou nebo glampingových stanech.

Úžasné na místě je i to, že v zahradě, kde se nachází stany jsou k dispozici stromy a skleník se zahradou. Vaří se tu z lokálních surovin a převážně ze surovin, které si tu sami vypěstují. Není proto problém, aby si hosté utrhli jablko ze stromu. Osobně si myslím, že to nejzajímavější se odehrává u řeky, kde si můžete v klidu posedět a opéct si rybu na ohništi. Splněný dětský sen v trochu luxusnější variantě. Součástí je i jeden líbánkový stromový domek, kterým prorůstá kmen stromu. Při stavbě se využilo všech přírodních darů a nic se zbytečně nekácelo. Jestli existuje ráj, tak je to určitě tady.

Foto: vlastní – Camp Bled

Camp Bled

Glampingová část se tu rozděluje na dvě místa. V tom prvním se nachází 12 dřevěných chatiček se soukromými káděmi na koupání a také vlastní luxusní koupelnou. Chatičky jsou pro dvě osoby, takže mladý či starší pár tu nalezne perfektní soukromí. Osobně jsme vyhřívané kádě vyzkoušeli a určitě pochopíte, že se nám vůbec nechtělo z nich vylézat. Měli jsme svého osobního přikladače dřeva, a tak voda byla celou dobu příjemně teplá, což oceníte zejména, když je venku zima.

V druhé části glampingu se nacházejí rodinné chaty. I když při prvním pohledu na ně si v duchu budete malovat, že přesně takhle nějak, ale ve větším bude vypadat jednou váš nový dům. Domky jsou tak trochu izolované od ostatního dění, což je svým způsobem dobře, neboť se tak zajistí notná dávka soukromí a anonymity. Jsou také mírně vyvýšeny nad celým okolím. Rozhodně potěší velké panoramatické okno v ložnici, ale i malý balkonek, kde můžete ráno posnídat, tak jak jsem to udělali my. V domku se také nachází rozkládací gauč a palandy, kam se vejdou děti. Oblečení si můžete schovat do prostorné skříně. Pokud vás popadne hlad, je k dispozici i malá kuchyňka s velmi bohatou výbavou.

Jediné co by se dalo vytknout je fakt, že v noci si musíte svítit buď čelovkou nebo mobilem. Nejsou tu lampy a nade dveřmi není lampa (nebo spíš je, ale rozsvicuje se zevnitř), tudíž jsem ve tmě měla celkem problém, abych se trefila klíčem do zámku. Hodila by se zde zařídit alespoň malá lampička reagující na pohyb.

Foto: vlastní – Theodosius Forest Village

Glamping Theodosius Forest Village

Vysoko v horách, téměř až na pomezí s Itálií se nachází jedno pozoruhodné místo s neméně zajímavou historií. Lesní vesnice, jak je místu přezdíváno, má výhled na údolí Vipavy. Jakmile vstoupíte do tohoto lesa, nikdy se nebudete chtít vracet domů. Domky jsou zasazeny do útrob lesa na skalnaté výčlenky tak dokonale, jakoby tam odjakživa patřily. Sedněte si na dřevěnou lavičku a poslouchejte zpěv ptáků. Kochejte se krajinou, která se vám sama nabízí a utečte od každodenního shonu a stresu.

Večer si otevřte láhev sektu a zalezte do vířivky. Dokonalost. Ráno můžete dřív vstát a dojít k meditačnímu místu. Nachází se zde dvě lehátka. Uvelebte se a vychutnejte si výhled do údolí. Při cestě zpět si můžete utrhnout víno. Zajímá vás, jaký je příběh tohoto místa? Inu, Lesní vesnice je pojmenovaná po římském císaři Theodosiusovi, který se nedaleko odtud na skále modlil k bohům, aby mu pomohli vyhrát bitvu. Říká se, že vítr, který zde proudí, mu tehdy pomohl vyhrát nejtěžší zkoušku jeho života a tím byla bitva o římský trůn.

Foto: vlastní – Beeland

Beeland

Ve městě Mozirje se nachází místo… a teď schválně, kdybyste byli Včelka Mája, tady by se vám bezesporu líbilo, nebo…? Všechny glampingové ubikace jsou totiž stylizované do včelího plástu. Zažijete tak originální dovolenou, kterou vám bude každý závidět. Beeland je místo pro všechny, kteří hledají něco jiného, než obyčejné dřevěné chatky.

Včely tu mají opravdu rádi. Můžete dokonce absolvovat i apiterapii v podobě aromaterapie. Jedná se o inhalování vzduchu ze včelího úlu. Vdechuje se teplý vzduch přes speciální masku, která je obohacená propolisem, mateří kašičkou, včelím voskem a také pylem. Takže nic pro alergiky. V tomto glampingu budete opravdu přírodě nejblíže. Každý včelí dům je zařízen vířivkou a saunou. Krom toho si můžete dopřát masáže a jiné kosmetické služby. Výborná je i medová kořalka.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, I feel Slovenia
Zdroj foto: Michaela Rubešová