Za pár euro bydlení v Itálii

Autor:

Italové lákají cizince na snové bydlení v Toskánsku a aby si mohli splnit svůj sen. Avšak realita je mnohdy trochu odlišná. Většina domů se totiž nenachází v Toskánsku, ale na chudém jihu země. Domy jsou často v katastrofální stavu, a tak je nutné je opravit – to samozřejmě vyjde na nemalé peníze. Navíc vás čekají šílené byrokrační procesy, takže se míra konzumace vína zvedne dvojnásob. Na konec zjistíte, že máte sice dům v Itálii, ale ocitli jste se úplně mimo civilizaci. Pro někoho sen, pro jiného utrpení.

Na druhou stranu si italská vláda uvědomuje, že bydlení není pro každého a někdo by se mohl zhrozit nad stavem domů, a tak přistoupila k daňové výhodě 96 tisíc eur z každé jedné nemovitosti, kterou člověk koupí a rozhodne se ji zrekonstruovat. Ostatně prodej levných nemovitostí se rozmohl ještě před korona krizí – v době, kdy italské obce jsou pomalu vylidňovány, protože se lidé stěhují za lepším životem do větších měst.

Není všechno tak černé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Několik stovek domů se nachází i na severu, například v městečku Reggio Emilia, které je pověstné vynikajícími restauracemi a historickou minulostí, navíc se nachází jen pár kilometrů od Bologne. K moři se také dostanete snadno autem. Až vás to přestane bavit v Čechách, můžete si třeba vyhlédnout nějaké letní sídlo a nebo se úplně přestěhovat. Jen hledat ten pravý dům s výhledem na moře zabere možná víc času, než by se zprvu zdálo.

Zdroj informací: Lonely Planet, The Local Italy
Zdroj foto: Pixabay