Paříž bojuje s elektrickými koloběžkami, kvůli několika úmrtím se zavedla přísná pravidla

Autor:

Lidé se stávají čím dál línějšími, a tak se sdílené elektrické koloběžky, které si můžete v různých městech světa i u nás v Praze půjčit, stávají oblíbenějšími. Avšak nese to s sebou i rizika, nad kterými lidé často nepřemýšlejí. Jakoby si snad mysleli, že jsou na koloběžce nesmrtelní. Přímo na ulici si tak může elektrickou koloběžku půjčit každý, stačí mít staženou aplikaci a zaplatit.

Často můžete vidět, jak se lidé prohánějí na koloběžce po tramvajovém pásu a nebo zcela ignorují dopravní značení a semafory. Po několika úmrtí se tamní vláda rozhodla pro razantní kroky, kterými omezí užívání elektrických kloběžek. S vozítkem se uživatelé nedostanou například na cyklostezku. Od druhé poloviny nového roku bude rychlost omezena na 25 kilometrů za hodinu a na úsecích, kde bude povolena vyšší rychlost, bude muset mít člověk na sobě svou reflexní vestu a helmu.

Pokuty za porušení rychlosti nebo vjezdu na cyklostezku budou vysoké. Policisté budou moci dle svého uvážení udělit pokutu ve výši 3000 až 38 000 tisíc. Sdílené elektrické koloběžky také bojují s vandalismem, který je znám i u nás. Koloběžky po použití často visí na stromech nebo plavou v řece.

Foto: pixabay
info: CNN, Novinky