Pevnost Modlin je nejdelší vojenskou stavbou v Evropě

Autor:

Neobvyklá stavba se nachází u našich východních sousedů. Na její prozkoumání si však vyhraňte dostatečné množství času.

V polské obci Nový Dvůr, nebo po zadání do navigace „Pevnost Modlin“, dorazíte na místo, které nikde jinde, možná ani na světě, nenajdete. V čem je tak unikátní? Zejména svou délkou, která činí 2 250 metrů. Jedná se opravdu o impozantní stavbu. Zajímavá je i její historie, protože se ve vlastnictví vystřídalo hned několik národností. Víme, že to byla država Rusů, Napoleona a nakonec ji dodnes vlastní Poláci.

Významnou osobností pro pevnost Modlin se stal právě Napoleon. Na starých základech švédské tvrze ze 17. století nechal vybudovat pevnost. Původně z čistého pragmatismu, protože za hranicemi byl mocnější nepřítel.. Jak se ale později ukázalo, byla to dobrá strategická volba, protože Napoleon spřádal plány o napadení Petrohradu a později i Moskvy. Na počátku 19. století se stávající pevnost rozšířila a vyrostly zde další vojenské budovy. Napoleon však nebyl ve svém tažený úspěšný, a tak v roce 1813 připadl Modlin právě Rusům. Došlo tak později k dalšímu rozšiřování areálu. A když začala první světová válka, byl zde doslova několika kilometrový komplex vojenských kasáren, tvrzí a pevností, které tvořily nejsilnější obrannou linii v Evropě. V té době tu mohlo sloužit klidně přes 20 tisíc vojáků.

V současné době je vše jinak. Modlin vlastní Poláci a určitá část je vyhrazena pro návštěvu veřejnosti. Nachází se zde muzeum a venkovní exponáty jako jsou tanky a vojenská vozidla. Nahlédnout se dá však i do ostatních interiérů než jen do samotného muzea. Nedaleko od kasáren je vojenský hřbitov. V blízkém okolí je také řada vojenských bunkrů a opuštěných míst v dezolátním stavu, pozor tedy na bezpečnost, pokud je budete chtít navštívit.

Zdroj informací: Polsko travel, wikipedie, zkušenost autora textu
Foto: Pixabay