Písek v Gíze vydal nové tajemství. Archeologové zde nalezli 4500 let starý hřbitov

Autor:

Přestože by se mohlo zdát, že je Egypt prozkoumán skrz na skrz, pravda se nachází někde úplně jinde. Na mnoha archeologických místech probíhají vykopávky už dlouhé roky. Každý rok se tak nejen archeologové, ale i celý svět, mohou těšit na nový objev. Lze očekávat, že do budoucnosti naleznou ještě mnoho zajímavých, avšak také tajemných a dobře schovaných míst.

Nově byl objeven hřbitov na jihovýchodní straně náhorní plošiny v Gíze, který v sobě skrýval několik hrobek Starého království a také pohřební šachty a tajné chodby. Archeologové objevili neporušené a zapečetěné sarkofágy, které pochází z období páté dynastie. Předpokládá se, že šlo o významné osoby tehdejší doby. V jednom ze sarkofágů zřejmě odpočívá dozorce nových osad faraona Khafreho. Zatímco v tom druhém se nacházela osoba jménem Behnui-Ka. Hrobce byli tak uloženi dva muži.

Provedla se složitá analýza hrobů včetně překladu hieroglyfických nápisů. Díky tomu vědci zjistili, že hrobky vznikly někdy před více jak 4500 lety. Stejně tak zjistili, že hřbitov byl znovu obnoven před 2500 lety a bylo do něj pohřbeno několik dalších jedinců.

Součástí objevu hřbitova se staly také vzácné artefakty. Byly to zejména vápencové sochy egyptských božstev, které mají doprovázet na posmrtné cestě. Nacházely se tu také vápencové sochy majitele hrobky, jeho manželky a dětí. Dále pak kamenné rytiny a dřevěné a hliněné masky, na některých se dokonce zachovala ještě barva. Hřbitov se nachází hned vedle místa, které se nazývá „Prokleté hrobky“, zde jsou pochovány ostatky lidí, kteří se podíleli na stavbě pyramid v Gíze a jejichž osud je většinou neznámý. Vykopávky v místě stále pokračují a tak lze očekávat, že se brzy objeví další zprávy o nových objevech archeologů.

Zdroj foto: se svolením Ministry od Antiquities
Zdroj info: Archeologické muzeum v Gíze