Po stopách Hvězdných válek: Místa, kde se natáčely nezapomenutelné scény ze ságy

Autor:

Svět Hvězdných válek se sice odehrává před dávnými časy, v předaleké galaxii, ale k návštěvě planet vesmírnou loď potřebovat nebudete.

Ačkoliv je ve filmech použita filmová animace, tvůrci populární ságy stále spoléhají i na reálné prostředí. A některá místa jsou nám dokonce blíž, než byste čekali.

Matmatat, Djerba, Tunisko: planeta Tatoonie

Tunisko je jednou z hlavních filmových lokací celé ságy. Například pouštní město Matmatat posloužilo jako domov mladého Luka Skywalkera. Přímo v domě Luka se dnes můžete i ubytovat, tradiční berberský podzemní dům slouží jako hotel (Hotel Sidi Idriss). Ve scénách zobrazující dětství Luka se objeví i město Médenine na jihovýchodě Tuniska. Tradiční budovy s kulatými střechami, které se ve filmu objevují, nebyly původně využívány k bydlení, ale sloužily Berberům jako sklady obilí. Kromě pevninského Tuniska se některé scény z fiktivní planety Tatoonie natáčely i na nedalekém ostrově Djerba.

My jsme dokonce jednu z lokací navštívili – Ong Jemel.

Jezero Como, Itálie: planeta Naboo

Ve filmu Klony útočí nás děj zavede na planetu Naboo, rodnou planetu princezny Padmé. Ta se během tajné svatby provdá za mladého Anakina Skywalkera a pro tuto slavnou scénu si tvůrci zvolili vilu Balbianello na břehu italského jezera Como. Třetí největší italské jezero se nachází jen kousek od Milána a do města Como, po kterém se jezero jmenuje, se z Milána dostanete pohodlně přímým vlakem za 40 minut. Romantická vila z 18. století bohužel není veřejnosti přístupná, projít si ale můžete přilehlé terasové zahrady, kterými se procházela i princezna Padmé, a kochat se výhledem na jezero a nedaleké alpské vrcholky.

Redwoodský národní park, USA: měsíc Endoru

Lesní planeta Endor je domovem roztomilých chlupáčů Ewoků. Ve skutečnosti tyto majestátní sekvojové lesy najdete v americké Kalifornii, konkrétně jde o soustavu národních a státních parků Redwood. Slavná honička na vzdušných motorkách z filmu Návrat Jediů se natáčela v parku Grizzly Creek, ve kterém je vybudována i něco přes kilometr dlouhá turistická trasa. Ty fungují i ve zbytku rozlehlých parků, vstup na ně je ale značně omezen a do některých odlehlých koutů se dostanete pouze s průvodcem.

Solná pláň Salar de Uyuni, Bolivie: planeta Crait

Bolivijská solná pláň je se svou rozlohou 10 582 km² největší na světě. Zatímco v reálném světě slouží jako těžiště soli a minerálů, v Hvězdných válkách si zahrála těžařskou planetu Crait, na které se odehraje bitva mezi Odbojem a Prvním řádem v díle Poslední z Jediů. Toto místo je dodnes oblíbenou turistickou atrakcí, hlavně během období dešťů od prosince do dubna, kdy celou pláň pokryje tenká vrstva vody, která odráží barvy nebe a nabízí mnohdy dechberoucí barevnou podívanou.

Les Puzzlewood, Velká Británie: planeta Takodana

Tajemný les Puzzlewood, který se ve filmu Síla se probouzí proměnil v les na planetě Takodana, sice vypadá jako z jiné planety, najdete ho ale celkem nedaleko –⁠ ve Velké Británii. Puzzlewood se nachází v hrabství Gloucestershire na hranicích Walesu a Anglie a kromě Hvězdných válek se tu natáčel i sedmý díl Harryho Pottera. Les byl inspirací i pro J. R. R. Tolkiena, autora slavné knižní série Pán Prstenů a není se čemu divit. Vápencové skály, pokryté lišejníkem a porostlé kořeny starých stromů, vytvářejí pozoruhodné bludiště úzkých uliček, ve kterých si člověk snadno představí, že na něj za rohem číhá nějaký ten elf. Další scény z planety Takodana se natáčely i v národním parku Lake District v severozápadní Anglii.

Ostrovy Skellig Michael, Irsko: úkryt Luka Skywalkera

Další relativně blízkou filmovou lokací je i úkryt Luka Skywalkera z filmů Síla se Probouzí a Poslední z Jediů. Pro ten filmaři zvolili irské ostrovy Skellig Michael. Ostrovy patří mezi památku UNESCO a jsou domovem druhé největší populace kormoránů i dalšího vodního ptactva –⁠ třeba roztomilých papuchalků. Na ostrovech, které jsou přístupné jedině lodí, se nachází i klášter ze šestého století. Než se ale ke klášteru dostanete, budete muset zdolat 600 kamenných schodů, připravte si tedy dobrou fyzičku.

Ledovec Hardangerjøkulen, Norsko: planeta Hoth

Ledová planeta Hoth, která je základnou Rebelů, se objevuje ve filmu Impérium vrací úder. Její exteriéry se natáčely v Norsku, konkrétně v odlehlé horské vesničce Finse, do které se dostanete jedině vlakem. Bitevní scény mezi Rebely a Impériem se pak natáčely na nedalekém ledovci Hardangerjøkulen, který je oblíbenou turistickou destinací. Jeho návštěva je ale možná pouze s průvodcem a jen v období mezi červencem a zářím.

Pláž Reynisfjara, Island: planeta Eadu

Islandská černá pláž Reynisfjara se stala populární filmovou lokací. Natáčely se tu i některé scény z filmu Star Trek nebo oblíbený seriál Vikingové. V Hvězdných válkách se pláž objevuje ve filmu Rogue One a představuje bouřlivou planetu Eadu. Pláž se nachází na samém jihu ostrova, kousek od vesnice Vík í Mýrdal. Spolu s nedalekými vodopády a ledovcem patří mezi vyhledávaná turistická místa. Jakkoliv je tato pláž krásná, umí být taky pěkně nebezpečná a její návštěva už stála život nejednoho turistu. Vyskytují se tu totiž takzvané plíživé vlny, které přicházejí nečekaně a nepozorné turisty dokážou v mžiku stáhnout do moře. Dostat se zpět na břeh se stává bojem o život. Pokud se tedy rozhodnete pláž navštívit, dodržujte zdejší bezpečnostní pokyny.

Zdroj info: National Geographic, Insider
Zdroj foto: Pixabay