Podvodníci nabízí k prodeji ztracená zavazadla. Evropská letiště před nimi varují

Autor:

Žijeme ve světě, kdy si musíme dávat pozor na všechno. Stačí na prodejním internetovém portále udat nějakou věc a už vám hned píšou podvodníci, aby vás oškubali o peníze. Nedávno se nám stala totiž podobná zkušenost. Naštěstí média dostatečně informují o jejich fintách, a tak jsme se nenachytali. Někteří lidé nemusí mít ale takové štěstí.

Podvodníci vymysleli totiž další fintu, která může na první pohled působit věrohodně. Na sociálních sítích jako je třeba Facebook nebo Instagram se začaly objevovat podvodné účty evropských letišť. Ty se vydávají za oficiální účty. Nebylo by to zas tak divné, jenže tyto profily nabízí k prodeji zavazadla, která se údajně na letišti ztratila a jsou tedy „volná“. Pokud si někdo takový kufr koupí, je jisté, že ho nikdy neuvidí a podvodníci mu jako bonus vybílí účet.

Letiště sice podvodné profily monitorují a také pravidelně nahlašují, ale podle slov tiskové mluvčí pražského letiště s tím společnost Meta vůbec nic nedělá. Podvodné stránky tak existují dál a čekají až se někdo napálí.

Absurdní je totiž možnost nákupu zavazadla. Taková věc se například na pražském letišti stane zřídkakdy a pokud ano, tak letiště pošle zavazadlo na centrálu letecké společnost, se kterou jeho majitel letěl. Má na to čas čtyři dny. Aerolinka následně kontaktuje majitele, stejně jako on zajde po příletu do destinace nahlásit ztrátu svého zavazadla. Cesta ke spojení je tedy docela jednoduchá.

Zdá se, že zatím neexistuje řešení, které by bylo úspěšné, aby podvodníky vymýtilo. Jedno je ale jisté, letiště v Praze v žádném případě ztracené kufry neprodává. Na svých stránkách má navíc uvedené oficiální účty, které používá a jakýkoli jiný, je tedy podvodný. Jestliže takový profil po vás bude chtít osobní a platební údaje, můžete si být jistí, že je něco špatně a raději účet rovnou nahlaste a zablokujte.

Zdroj informací: Autorský text, Letiště Praha, Paris Aéroport
Foto: Pixabay