Přehled uvolňování cestovních omezení v jednotlivých zemí EU

Autor:

Během pandemie vytvořila každá země svá bezpečnostní opatření proti koronaviru. Nyní začínají státy postupně uvolňovat jednotlivá pravidla nejen pro své obyvatele, ale také pro cizince. Od minulého týdne se začaly v některých státech pomalu otevírat restuarace a obchodní centra. Italský premiér Conte podepsal dekret, který se zavazuje k pokračování cestovního ruchu v zemi od 3. června. K uvolňování pravidel se přidávají i ostatní země jako Dánsko, Polsko nebo Portugalsko. Všechny informace jsou aktuální k 19. květnu.

Rakousko – cestování do země bude zmírněno zejména pro sousední státy Rakouska. Hranice se tak mají otevřít pro ČR, Německo, ale také Švýcarsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko a Slovinsko. Hranice se otevřou bez omezení 15. června, do této doby je nutné předložit negativní test na koronavir nebo karanténa. Letiště ve Vídni, Salzburgu a Innsbruku jsou sice funkční, ale s omezeným provozem, a to až do konce května. Bary a restaurace se začnou otevírat od 29. května.

Belgie – mezinárodní cestování bude pravděpodobně povolené od 15. června. Muzea se otevřela 18. května, zatímco restaurace, bary a kavárny se otevřou až začátkem června. Každý, kdo v současné době přicestuje do země, musí jít do povinné 14 denní karantény.

Chorvatsko – s omezením jsou otevřené některé hraniční přechody na hlavních trasách. Zatím nebyl oznámen přesný termín pro otevření hranic pro všechny cizince. Povoleny jsou vnitrostátní lety a tranzit. Muzea, hotely, restaurace a další podniky jsou otevřené bez výjimky. Funguje také hromadná doprava.

Kypr – Kypr by se rád otevřel turistům do konce července. Přístavy a letadla se začnou otevírat postupně v etapách, a to mezi 9. červnem a 13. červencem. Poté se budou otevírat kina, obchodní centra a divadla. Pláže by měly být přístupné od 1. června, avšak zatím nepadl přesný datum, kdy se do země budou moci podívat první turisté.

Foto: Pixabay – Itálie

Pobaltské země – v současné době jsou otevřené hranice jen pro státy zahrnuté do tzv. „cestovatelské bubliny„. Jedná se o Estonsko, Litvu a Lotyšsko.

Francie – restaurace a bary se otevřou od 2. června. Pláže a muzea zůstanou zavřené do konce května. Po cestujících, kteří přijedou nebo přiletí do země, se požaduje osvědčení o neinfekčnosti – negativní test na koronavirus.

Řecko – pro mezinárodní turisty budou hranice otevřené od 1. července. V současné době jsou všichni cestující, kteří vstoupí do země, izolováni na 14 dní. V průběhu června se budou otevírat postupně kavárny a restaurační zařízení, nákupní centra, hotely a sportovní zařízení. Velké společenské události ani sportovní utkání nebudou povoleny ani během léta.

Irsko – některé trajektové služby a lety budou stále fungovat jen mezi Irskem a Velkou Británií. Pro všechny cestující se vztahuje 14 denní karanténa a také poskytnutí informací o ubytování v Irsku. Veřejná doprava je zprovozněna, ale funguje omezeně. Některé hospody a restaurace se otevřou až 29. června. Muzea a hotely se otevřou přibližně 20. července.

Foto: Pixabay – Stanserhorn ( Švýcarsko)

Itálie – hranice s ostatními státy se otevřou 3. června. Restaurace smí prodávat jídlo, ale jen s sebou. Hotely a kavárny se v normálním provozu pravděpodobně otevřou od června. V případě hotelů se bude vše odvíjet podle počtu rezervací a aktuální situaci v zemi.

Polsko – hranice pro mezinárodní turisty se otevřou od 13. června. Mezinárodní lety začnou fungovat pravděpodobně od 23. května. Hotely jsou otevřené, ale bez stravovacích zázemí. Nošení roušek je stále povinné ve veřejných prostorách.

Španělsko – zatím neohlásilo datum, kdy se hranice otevřou pro turisty. Letištní doprava funguje jen v omezené míře. Každý, kdo přicestuje, musí do karantény. Lidé mohou cestovat po zemi, ale pouze v jednom regionu- je tedy zakázáno cestovat do jiných regionů, než po tom, v kterém člověk žije. V méně zasažených oblastí se otevřely restaurace a hotely.

Švýcarsko – hraniční přechody do Francie, Německa a Rakouska budou otevřeny 15. června. Obchody, restaurace a trhy jsou otevřené. Divadla, kina, lyžařské střediska a další volnočasové aktivity budou povolené od 8.června.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Pixabay