Renoir a Monet konečně dorazili do Prahy

Autor:

Národní galerie v Praze nyní hostí ty nejlepší a nejznámější obrazy, které vznikaly pod tahy štětců slavných umělců. Nejedno srdce nadšence do umění teď zaplesá. Od 29. června totiž můžete navštívit palác Kinských a podívat se na tyto díla na vlastní oči. Přesun obrazů z Dánska probíhal za přísných bezpečnostních opatření, tak aby se obrazům nic nestalo, nebo je snad někdo neukradl, neboť hodnota obrazů je nevyčíslitelná!

Celá sbírka francouzského impresionismu dorazila do Prahy vůbec poprvé, a tak neváhejte a navštivte ji. Těžko odhadovat, jestli se do České republiky ještě někdy vrátí. Kurátor výstavy pan Šámal sám říká, že zapůjčit byť jeden obraz mezi muzei je dlouhotrvající proces, který můžete trvat i několik dlouhých let a dopředu se neví, zda jednání budou vůbec úspěšná.

Celá sbírka dnes patří dánskému státnímu muzeu Ordrupgaard. Muzeum je nyní v rekonstrukci, proto jsou sbírky nabízeny předním evropským muzeím. Sbírka je dokonce tak ceněná, že hravě může konkurovat sbírkám, které se vystavují v pařížském Louvre. Pokud zrovna nemáte cestu do Paříže, Praha je přeci jen o něco blíže. Sbírka obrazů mohla vzniknout díky mecenáši Wilhelmu Hansenovi, který ji tak ve 20. letech minulého století vybudoval. Sám zbohatl v oblasti pojišťovnictví.

Hansenova sbírka se do Prahy nedostala celá, avšak byly přivezeny stěžejní obrazy celé sbírky. Proto tak můžete hodiny obdivovat obrazy Edgara Degase, Claude Moneta, Augusta Renoira a dalších významných umělců.

Je to jedinečná příležitost. Národní galerii s obrazy můžete navštívit do 13. října letošního roku. Otevřeno je každý den kromě pondělí.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Národní muzeum v Praze – tisková zpráva