Řím zakazuje sezení na Španělských schodech

Autor:

Ikonické schody, které spojují v Římě dvě náměstí, jsou slavnou památkou, na které turisté často ledabyle posedávají. Schody spojují náměstí Piazza di Spagna a Piazza Trinita dei Monti. Nová pravidla začala platit od 5. srpna. Porušení zákazu sezení na Španělských schodech by vás mohlo stát i několik stovek eur.

Španělské schody patří právem k těm z nejcennějším památkám v Římě, avšak zároveň jsou jednou z nejatraktivnějších památek k focení. Schodiště, které čítá 135 schodů se za léta své existence stalo středem mnoha událostí. Sloužilo jako přehlídkové molo a také vystupovalo v ikonických filmech v čele s Audrey Hepburn. Bohužel nejvíce se na něm podepsali turisté.

Místo, aby po schodech chodili, často na nich jen sedí, zatímco jí zmrzlinu anebo studují mapu města a přitom poslouchají hudbu pouličních umělců. Kdyby na schodech sedávali dva, tři lidé, asi by to tolik nevadilo, jako když se na schody denně posadí stovky turistů. Už v dřívějších dobách se tamější úřady snažily zabraňovat zbytečnému ničení památky právě hýžděmi turistů, avšak pravidla se zas tak striktně nedodržovala. Tomu má být teď konec!

Na začátku týdne policisté začali vyklízet schody od sedících turistů. Používají přitom píšťalky, tak aby upoutali jejich pozornost. Akce se řídí novými pravidly, které zakazují sedět na římských památkách, tedy nejen na Španělských schodech. Ti, kteří neuposlechnou policisty, čeká pokuta až 400 eur. Nová pravidla tu nejsou proti turistům, ba naopak mají chránit historii města.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: Lonely Planet, Reuters, The Local Italy