S jízdenkou Českých drah se už po jižní Moravě neprojedete

Autor:

Mnoho změn přinese nový rok, a to už od prvního dne. Pokud se budete chtít dopravovat po jižní Moravě vlakem, nebudete tak moci udělat přes České dráhy. Na internetu sice spoj najdete, ale nepůjde koupit jízdenka. Místo toho si budete muset koupit krajskou jízdenku. Výjimka se zatím týká jen osob, které budou cestovat z jiných krajů na jižní Moravu a naopak, aby si nemuseli kupovat víc jízdenek najednou.

To vše vyplývá z nové smlouvy mezi Českými drahami a Jihomoravským krajem. Podobnou situaci bude řešit i dalších pět krajů (Zlínský, Olomoucký, Ústecký, Liberecký a Plzeňský). Tato smlouvá bude platná tři roky, a tak si cestující budou muset zvyknout na nová pravidla při cestování po krajích.

Krajskou jízdenku si tak budete moci koupit buď na nádraží, ve vlaku u průvodčího a nebo v krajské aplikaci. Bohužel je třeba si uvědomit, že pokud cestující dříve využívali služeb online nákupu jízdenek na ČD, nebudou tak moci nyní využívat zákaznických programů při cestovaní po kraji. V některých případech si tak budou muset cestující trochu připlatit, někdy ale spíše ušetří. Pravidla se budou týkat v rámci kraje osobních a spešných vlaků, které si objednává kraj. Rychlíků a expresů se změny nedotknou.

Problém s různými tarify různých jízdenek by mohl vyřešit národní tarif. Ten je však ještě ve stádiu schvalování a nejdříve by mohl platit až v prosinci 2020.

Zdroj informací: České dráhy, Správa železnic
Zdroj foto: Pixabay