S létem přichází bouřky. Víte, jak se při nich správně chovat?

Autor:

Léto už je téměř tady. Teploty běžně vyskakují až k 33 stupňů, a tak není divu, že se často objevují i bouřky. Nejsou to jen hromy, ale také blesky, které mohou nepříjemně potrápit. Jakmile se objeví na nebi bouřka, hraje zde velkou roli náhoda a také připravenost. Pamatujete si, jak při bouřce udeřil blesk do fotbalisty na hřišti? Velmi smutná záležitost, proto myslete na své zdraví a vždy dodržujte pokyny, co dělat v případě, že vás zastihne bouřka venku.

Když vyrážíte na výlety, snadno se například ve městě schováte do budov, ale co dělat, když vás tento živel zastihne venku? K přímému zásahu člověka dochází zřídkakdy, ale to neznamená, že se to nemůže stát. Bohužel takové případy končí v 98% tragicky.

První, na co byste se měli zaměřit je, že si předem zjistíte dle předpovědi, zda-li náhodou v místě, kam chcete jet nehrozí bouřky. Pak raději výlet posuňte a zůstaňte doma, nebo se vydejte na jiné místo, kde to vypadá bezpečněji. Pokud už se stane, že jste vyrazili a dostihla vás bouřka, schovejte se například v hustém lese, háji nebo úzkém údolí. Kam, ale rozhodně nelezte jsou tato místa: osamělé stromy, okraje lesa, skalnaté převisy, staré budovy bez hromosvody (hájenky, posedy). Stejně tak si dejte pozor na polorozpadlé objekty, které jednak nemají hromosvod a jednak by vás mohly zavalit v důsledku uhození blesku.

Dále se vyvarujte místům, jako jsou otevřené terény, na kterém jste logicky vy ten nejvyšší bod a ještě kladně nabitý. Pokud se stane, že vás bouřka zastihne zde, pak neutíkejte ani nepokračujte v chůzi. Zůstaňte ve skupině a přečkejte bouřku v podřepu a s rukama a nohama u sebe. Za žádných okolností si nelehejte. Dále pak také Vodní plochy a zdi. Co se týče vody, tak z té okamžitě vylezte a běžte se schovat. Vhodný úkryt před bouřkou není ani stan ani karimatka, na kterou si sednete.

Můžete si snadno také spočítat, jak daleko od vás bouřka je. Za bezpečnou vzdálenost se považuje obecně 10 kilometrů. Což znamená zhruba 30 sekund mezi hřměním a bleskem. Pokud je čas kratší, pak je problém a rozhodně neutíkejte pryč, ale zůstaňte ve svém úkrytu.

Pokud vás bouřka zastihne v automobilu, máte z poloviny vyhráno, musíte tedy dodržovat tato pravidla. Nikdy neotvírejte okna ani dveře. Plechová karoserie vám tak poskytne dostatečnou ochranu. Jestliže se k bouřce přidá i silný vítr, nezapomeňte svou jízdu tomu přizpůsobit, popřípadě zastavte na bezpečném místě a přečkejte bouřku v autě. Vyvarujte si místům, kde hrozí pády stromů a větví.

Zajímavosti

Jeden blesk v sobě nese napětí o 10 až 50 miliónů voltů. Jeden úder blesku má dostatek energie na to, aby upekl 160 000 toastů. Roční počet bouřek na světě se odhaduje na 16 miliónů, z toho se snese k zemi 3 miliardy blesků. Pravděpodobnost zásahu člověka bleskem se tak pohybuje okolo 1 : 3 000 000. Viditelnost blesku trvá v průměru čtvrt vteřiny. Muži jsou bleskem zasaženy pětkrát častěji než ženy.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: ADAC, HZS ČR, Meteopress