Ski Pustertal Express: Jak procestovat 200 kilometrů sjezdovek bez auta

Autor:

Vlakem přímo na sjezdovku? Proč ne! Na lyže do jihotyrolského Val Pustertalu jsme vyrazili autem. To jsme pak nechali u hotelu a dále se pohybovali už jen po trati.

První ze čtyř páteřních údolí nejsevernější italské provincie totiž nabízí zajímavou alternativu místní dopravy. Z Brixenu/Bressanone až do Vierschachu/Versciaca, tedy ze západu na východ, dojedete zhruba za hodinu moderním vlakem. Po cestě můžete lyžovat v areálech Gitschberg-Jochtal, Kronplatz a 3 Zinnen Dolomity, aniž byste se vyzuli z lyžáků. Všechny stihnete i za jeden den. A k tomu ještě kafe nebo víno v Brunecku.

Když vás v poledne jedny sjezdovky omrzí, vyrazíte na druhé o kus dál. Ski Pustertal Express se 14 zastávkami, všude s bezbariérovými nástupy, takto obsáhne 200 kilometrů sjezdových tratí. Jízdenku na vlak i případně skibusy získáte na Holiday Pass, který si vyžádáte při ubytování a pouze po sedmi dnech ho znovu aktivujete. Model platí do 30. dubna, v letní sezoně pouze pro část regionu Bruneck/Kronplatz, kde ho však můžete využít pro celou místní dopravu.

Nám to teď nedávno fungovalo skvěle. Bydleli jsme v klidném Niederdorfu/Villabasse, někde uprostřed údolí. Z hotelu Hirben jsme došli v keckách pět minut na zastávku. Tady mají boxy, fungující jako úschovna na lyže a šatnu. Taky zde sídlí i malá půjčovna materiálu. Vlak jezdí každou půlhodinu, stačí se správně načasovat, abyste všechno v klidu stihli. Na jednu stranu na Kronplatz se jelo dvacet minut. Z vlaku do lanovky to máte asi dvacet metrů. V dolní stanici Percha ani nemají velké parkoviště, zato kvalitně vybavenou půjčovnu lyží a bot ano. Skipas si vyřídíte s předstihem (a slevou) po internetu, tady jen vytisknete z automatu kartu. Vystačíte tak po celý den vlastně jen s mobilem v kapse.

Podobně na druhé straně v opět dvacet minut vzdáleném areálu 3 Zinnen Dolomity, odkud vlak pokračuje dál až do rakouského Lienzu, pokud byste měli málo. „Železnice nám takhle funguje už sedm let, místní tak často jezdí do práce, ale lyžaři si na ni teprve stále zvykají. Přáli bychom si, aby ji využívali ještě mnohem víc,“ říká Stefanie Pfeifhofer z 3 Zinnen Dolomites Ski Resort. Na Kronplatzu odhadují, že za rok tam přijede vlakem 65 000 lyžařů.

Dojezdili jsme vždycky až skoro do tmy do půl páté, než přijel vlak, stihli jsme osvěžující a rozveselující nápoj Hugo nebo Aperol. V lyžákách jsme pak vystoupili u nás ve Villabasse, v klidu se na nádraží přezuli a cestou do hotelu stihli, před saunou a večeří, ještě jedno pivko. Bez obvyklého přenášení věcí do a z auta, hledání parkoviště, hlídání hladinky, oškrabování zamrzlých oken kreditkou, zkrátka v pohodě.

Zdroj informací: Tomáš Nohejl, Visit Südtirol
Foto: Tomáš Nohejl