Snídaňový průvodce Budapeští

Autor:

Budapešť je mezi Čechy oblíbenou destinací a není se čemu divit. Autobusy různých společností sem jezdí několikrát denně a z Prahy můžete využít i přímé vlakové spojení. Zvolit můžete i cestu po vlastní ose, jakmile najedete na D1 nemusíte až do Budapešti vůbec opustit dálnici, cesta proto ubíhá rychle. Budapešť toho má spoustu co nabídnout, a to i teď v zimě. Kromě povinné zastávky z termálních lázních jsou po celém městě krásné vánoční trhy, na kterých můžete ochutnat maďarské speciality i nakoupit pěkné dárky.

Tento článek ale není o tom, co vše v Budapešti vidět. Zaměříme se na to, co v Budapešti ochutnat. A vzhledem k tomu, že snídaně patří mezi mou nejoblíbenější část dne ji nemohu vynechat ani když cestuji. Pokud jste už někdy Budapešť navštívili, určitě víte, že to nejzajímavější z gastronomie najdete v židovské části města. Kromě restaurací a kaváren se tu soustředí i velké množství barů a designových obchodů. Pro orientaci si tuto čtvrť můžete vymezit čtyřmi zastávkami metra – Deák Ferenc Tér, Oktogon, Blaha Lujza Tér a Astoria. Osobně doporučuji v této oblasti hledat i ubytování, vše tu máte na dosah ruky a ceny ubytování jsou přesto příznivé. Teď už ale pojďme konečně jíst. Je tu pět tipů, kam v Budapešti na dokonalou snídani:

Fekete

Adresa: Múzeum körút 5
IG: https://www.instagram.com/feketekv/

Fekete je malá sympatická kavárna umístěná ve vnitrobloku, která nabízí i venkovní sezení. V létě si tu užijete perfektní snídani stranou od ruchu velkoměsta a přitom jste pár kroků od centra. Uvnitř je počet míst omezený, v zimě proto vyrazte na snídani včas. Jak už to tak u dobrých podniků bývá, je Fekete často plné.

V nabídce najdete několik snídaní, sladkých i slaných a samozřejmostí je i perfektní výběrová káva. Na doporučení volím briošku s uzeným lososem a vejcem a k tomu flat white. A rozhodně si nemám na co stěžovat. Krásně tu vypadají i zákusky a celým prostorem voní čerstvé pečivo. Neodolám a na cestu beru ještě výbornou skořicovou rolku.

Szimply

Adresa: Károly körút 22
IG: https://www.instagram.com/szimplyfood/

Maličké bistro Szimply je rovněž schované od hlavní ulice Károly, nachází se v jednom z průchodů. Bistro je hodně vyhlášené a tak se snadno stane, že už půlhodiny po otevření je beznadějně plno. Pokud se ale náhodou ocitnete před plným podnikem, zkuste se domluvit s obsluhou. Ochotně vás pošlou do vedlejší kavárny Kontakt a až se místo v bistru uvolní, upozorní vás pagerem. Kávu si pak můžete vzít s sebou, podniky spolu totiž takto spolupracují.

Ceny jsou tu o něco vyšší než jinde, rozhodně vás ale snídaně nezruinuje. Tentokrát volím sladkou snídani – francouzský toust s ovocem a výběru ani trochu nelituji. Jídlo nejen že skvěle vypadá, ale taky skvěle chutná. Každá surovina tu má svoje místo a dohromady tvoří dokonalý celek.

Cirkusz

Adresa: Dob utca 25
IG: https://www.instagram.com/cirkusz/

Na Cirkusz jsem narazila úplnou náhodou když jsem bloudila uličkami židovské čtvrti. Hned druhý den ráno jsem se tedy rozhodla vyrazit sem na snídani. Na rozdíl od většiny budapešťských kaváren je Cirkusz prostorný se spoustou místa k sezení. I přes to se podnik ráno rychle zaplnil hladovými rozespalci.

Na výběr je opět mezi sladkou a slanou snídaní. Specialitou podniku jsou vejce benedikt, vybrat si můžete z několika variant, já volím základní verzi se sušenou šunkou. Chuťově není co vytknout, ale servírování je na můj vkus příliš minimalistické a ocenila bych trochu zeleniny.

Zoska Reggeliző és Kávézó

Adresa: Ferenczy István utca 28
IG: https://www.instagram.com/zoskacoffee/

Kavárnu Zoska najdete kousek od maďarského národního muzea, na první pohled vás zaujmou obrovská okna, za kterými můžete pozorovat ruch hlavního města. Interiér je vybaven starým nábytkem a nápoje tu servírují v roztomilém starém porcelánu. Každý kousek je tak originál. Stěny jsou celkem netradičně “vyzdobeny” barevnými lepítky se vzkazy návštěvníků, přidat můžete I svůj vlastní.

Podle obsluhy tu nejvíc letí palačinky, servírované po celý den, ale na výběr je i ze snídaňového menu. Spolu s kamarádkou volíme obě vejce. Ham&eggs i míchaná vejce s pikantní klobásou chutnají na jedničku, káva je na náš vkus trochu přepálená, ale možná se prostě jen nepovedla.

Stika Gastropub

Adresa: Dob utca 46/a
IG: https://www.instagram.com/stikabudapest/

Posledním místem v tomto výběru musí být Stika Gastropub. Stika nabízí gastronomické uspokojení pro každého. Ráno dostanete skvělou kávu a snídani, ve všední dny můžete zajít na oběd a večer se podnik mění v tapas a vinný bar. Místa je tu opět poskromnu a o víkendech počítejte s frontou. Menu se mění podle sezony, vždy na něm však najdete vejce benedikt a lívance. A právě lívance s jablky a karamelem u mě nakonec vítězí. Těsto je krásně nadýchané a i když porce vypadá na první pohled malá, není tomu tak a odcházím najedená. Samozřejmostí je tu i výborná káva.

Zdroj informací: Zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková