Strahovská knihovna: Ráj pro milovníky knih a historie

Autor:

Místo, které můžete navštívit kdykoli v roce od ledna do prosinec. Zřejmě si tu nepůjčíte nejnovější vydání vaší oblíbené detektivky, za to se tu skrývají knihy staré i několik set let. Knihovna se nachází pod Petřínskými sady, kousek od Pohořelce. Snadno se sem dostanete tramvají nebo autem. Strahovská knihovna stojí v komplexu budov Strahovského kláštera, který byl založen v roce 1140.

Strahovský klášter byl založen ve 12.století, a to Vladislavem II. a jeho milovanou manželkou. V komplexu mimo Strahovské knihovny naleznete také Baziliku na Nebevzetí Panny Marie, Strahovský pivovar, Klášterní pivovar a restauraci, Památník národního písemnictví, konventní budovu a jiné budovy. Avšak my se dnes podíváme na onu vzácnost, kterou obdivuje každý cizinec.

Strahovská knihovna je jednou z nejcennějších historických knihoven nejen v naší republice, ale také v Evropě. Uchovává zde přes 200 000 svazků. Z toho bezmála 3000 jsou rukopisy a naleznete zde i prvotisky. Nejstarší rukopis, který zde naleznete je ten z roku 860. Knihovna se dělí na dva sály a jeden kabinet.

Filosofický sál

Tento sál je dlouhý 32 metrů a tyčí se do výšky 14 metrů. První čeho si určitě při vstupu povšimnete jsou jistě knihy, ale také to, co upoutá vaše oči. Tím je stropní malba. Anton Maulbertsch zde během půl roku vytvořil impozantní dílo, a to s pouhým jedním pomocníkem. Jeho dílo se nazývá „Duchovní vývoj lidstva“. Prostor knihovny se rozprostírá do dvou pater. V sále naleznete například knihy matematiky, lékařství a astronomie. Na nejvyšší řady knih lze dosáhnout pouze z galerie, na kterou vedou spirálovitá schodiště v rohu místnosti.

Teologický sál

Jako první vás upoutají dva glóby. Oproti filosofickému sálu není tak honosný, přesto má svou zvláštnost a taj. Je pojat v barokním duchu. Tento sál vznikl v 17. století dle návrhu Giovanniho Dominika Orsiho. Stropní fresky vzdělávají o vztahu lidí ke knihám. V sálu je uschováno téměř 2000 knih s teologickým zaměřením. Můžete zde také spatřit první knihovnickou pomůcku ve třídění knih. Jedná se o vyřezávané ozdoby s dřevěnými kartušemi.

Kabinet kuriozit

Pokud vás přestane hledění po sále bavit, což si nemyslím, můžete se jít obdivovat Kabinet kuriozit, který se nachází ve spojovací chodbě. Kuriozit, ať už přírodních nebo materiálních, je tu opravdu hodně. Kabinet je jakýmsi předchůdcem muzeím. Naleznete tu opravdu zajímavé exempláře, které možná v koutku oka budí strach a podivnost. Co tu vše uvidíte? Minerály, mořskou faunu, drátěnou košili z 12. století a další. Tím nejzajímavějším pro mě byla xylotéka. Tedy dendralogocická knihovna. Naleznete tu 68 svazků. Každý svazek je tvořen jedním stromem. To znamená, že vazbu sbírky tvoří tento strom, na hřbetu jsou lyšejníky spolu s latinskými a německými názvy a dovnitř svazku jsou vloženy květy, větvičky ale i škůdci.

Strahovská knihovna je nádherným a přepychovým místem, které by měl vidět každý z vás, ať už knihám holdujete nebo ne. Otevřeno mají každý den od devíti do pěti odpoledne. Dospělí zaplatí 120 korun za vstup a děti pak 60 korun. Pokud budete chtít fotit, musíte zaplatit poplatek 50 korun.

Zdroj informací: Strahovský klášter, V Praze jako doma
Zdroj foto: Pixabay