Svatováclavské dukáty se před Vánocemi prodaly za více než 1,7 milionu korun

Autor:

Absolutnímu pořadí žebříčku 10 nejzajímavějších položek, které se v listopadu prodaly přes největší tuzemský aukční portál vévodí sada Svatováclavských dukátů z roku 2014 za 1 701 000 korun.

Medaile a mince zaujaly hned první tři pozice. Zlatá medaile k dokončení chrámu sv. Víta byla v pořadí druhá nejdražší a sada pamětních mincí k české kněžně Ludmile třetí. Mezi nejlepší desítkou je i Škoda Rapid 130 či moped Stadion S 23. Celkem v listopadu prošly aukcemi Aukra sběratelské a starožitné předměty za více než 210 milionů korun.

Stejně jako v uplynulých letech se v předvánočním čase hodně prodávaly předměty s křesťanskou tematikou. Letos je však navíc výrazný trend hledání alternativních způsobů uložení peněz – lidé evidentně preferují především investiční záležitosti, což je kategorie, do které medaile a mince bezesporu patří,“ uvedl Pavel Krejčíř, odborník na starožitnosti a sběratelství ve společnosti Aukro. Aukci zmiňovaných svatováclavských dukátů, které dlouhodobě patří k nejžádanějším a nejdražším artiklům sledovalo 221 zájemců, přihazování se zúčastnilo celkem 19 z nich.

Zajímavostí je prodej sady deseti mincí s tváří kněžny Ludmily. Manželka prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I. byla babičkou a také vychovatelkou knížete Václava, patrona českého národa a symbolu české státnosti. Její vliv na Václava byl jablkem sváru mezi ní a Václavovou matkou Drahomírou, na jejíž přání byla Ludmila 15. září 921 zavražděna na hradě Tetín, kde byla původně i pochována. „Česká národní banka vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 Kč právě k připomenutí 1 100 let od úmrtí české světice. Na Aukro se prostřednictvím obchodníka dostala poměrně brzy, jen pár měsíců po svém vydání a je zajímavé sledovat, že deset kusů už má nyní vyšší cenu než s jakou byly mince vydány,“ říká Pavel Krejčíř.

Z kategorie Starožitnosti a umění zaujmou bicí kapesní hodinky se zvoníky a minutovou repeticí, které se prodaly za čtvrt milionu korun. O 30 tisíc levnější byl barokní tabernákl. „Starožitný nábytek je dlouhodobě podhodnocený, takže je vhodná doba k nákupu. Pokud se někdo rád obklopuje krásnými věcmi s historií, je to ideální volba,“ myslí si Pavel Krejčíř. Mezi elitní desítkou je také obraz na lepence od Oldřicha Blažíčka nebo originální obraz Hamlet od Jana Saudka. V neposlední řadě si na své přišli i sběratelé unikátů z oblasti faleristiky. Zajímavostí a raritou je bezesporu zlatá hvězda hrdiny socialistické práce s prodejní cenou 120 tisíc korun.

Zdroj informací: Aukro
Zdroj foto: Aukro