Teplá zima trápí i francouská lyžařská střediska. Problém řeší neekologicky

Autor:

Neobvykle teplá zima působí v celé Evropě problémy, zejména pak pro některá lyžařská centra, které tak přicházejí o výdělky. Francouzská lyžařská střediska, která se nachází v nízkých nadmořských výškách, jsou na tom nejhůře. Majitelé středisek se tak musí s tímto problémem vypořádat po svém, například jim na sjezdovky schazuje sníh vrtulník.

V únoru se konaly jarní prázdiny, a tak musel být problém s nedostatkem sněhu řešen rychle. Používala se sněhová děla, která udržela alespoň základní sněhovou pokrývku na svazích, avšak všude kolem byly holé zelené pláně. Bohatší střediska si mohla dovolit přepravu sněhu pomocí vrtulníku. Tato akce vyšla některé na 6000 eur. Bohužel tímto činem utrpěla značně i ekologie.

Nezůstalo to bez odezvy. Francouzská ministryně životního prostředí se proti tomu ostře ohradila. Na jejím Twitter účtu se objevila informace, že je takové zasněžování svahů nepřípustné. O pár dní později na tiskové konferenci uvedla, že tento způsob nepřirozeného zasněžování zatěžuje planetu a také zhoršuje klima. Kdyby se takto zachovala všechna zimní střediska, mohlo by to mít neblahý vliv.

Správce zimního střediska Luchon-Superbagnéres připouští, že přeprava sněhu pomocí vrtulníku nebyla jednou z nejekologičtějších rozhodnutí. Zároveń dodává, že to bylo nevyhnutelné, neboť kdyby se středisko uzavřelo pro nedostatek sněhu, o pracovní místo by přišlo více jak 70 pracovníků.

Zdroj informací: Luchon-Superbagnéres – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay