V Česku stále platí nulová tolerance alkoholu za řidítky, ne každý to ale dodržuje

Autor:

Cyklistická sezóna právě začala. S růstem venkovních teplot vyrážejí kolaři do terénu čím dál více. Ostatně stačí se jen podívat na cyklostezky a přilehlé hospody, které jsou zavalené odloženými koly. Cyklisté s pivem v ruce nejsou tak žádnou výjimkou, přestože každý z nich dobře ví, že alkohol za řidítky není povolený.

Poslanci znovu zamítli návrh, aby lidé pohybující se po cyklostezkách mohli mít v krvi do půl promile alkoholu. Cyklistu, který se tak napije alkoholu, může čekat nepříjemné překvapení. Nemůže sice přijít o řidičský průkaz nebo body, ale pokud ho zastaví policejní hlídka a vyzve ho k dechové zkoušce, která se následně potvrdí – tak takovému cyklistovi hrozí pokuta. Dechovou zkoušku také není radno odmítat, protože byste se nedoplatili – v takovém případě hrozí pokuta do výše až 50 tisíc korun.

Každý na kole by si měl uvědomit, že i jedno pivo může ovlivnit jeho následné reakce. Navíc vliv alkoholu v krvi je v porovnání stejný, jako když takový člověk řídí auto. Snižuje se funkce správného vyhodnocování reakcí a utlumuje se vnímání okolního světa. Člověk začíná ztrácet rovnováhu, která je zejména při jízdě důležitá a také začíná dělat více chyb. Vše může skončit nepěknou nehodou, kdy se člověk zraní a mnohdy zraní i ostatní. Ze statistik totiž vyplívá, že každý čtvrtý cyklista, který se napije, bourá.

Až tedy zase zastavíte u hospody, dejte si spíše nealkoholický nápoj nebo nealkoholické pivo a na to alkoholické si raději počkejte až domů. Pokud vám totiž policista naměří do jedné promile alkoholu, čeká vás pokuta ve výši 2500 až 20 tisíc korun, a to není úplně málo. Pokud si chcete pivo dát, pak vyrazte na výlet například do Rakouska, kde je hranice alkoholu povolena až do 0,8 promile nebo do Polska, kde mají hranici do 0,2 promile.

Zdroj informací: Policie ČR, BESIP
Zdroj foto: Pixabay