Vánoční trhy 2022: Jaké navštívit adventní trhy v Polsku

Autor:

Přestože je Polsko silně věřící zemí, jejich vánoční trhy rozhodně nejsou tolik populární jako třeba ty německé. To ale neznamená, že jsou horší a nemá cenu na ně jezdit.

Pro Čechy je Polsko skvělou destinací nejen díky dobrému dopravnímu spojení autem, vlakem i autobusem, ale v současné době hlavně díky výhodnějším cenám potravin. Polské vánoční trhy vás tak dost možná vyjdou levněji než ty české. A která města stojí za to navštívit? Podívejte se na pár našich oblíbenců.

Krakov

Termín konání: 25.11. – 26.12.2022

Krakov patří mezi nejoblíbenější polská města. I přes svou bohatou historii je velmi moderním a studentským městem, ve kterém to žije po celý rok. Vánoční trhy se konají na Hlavním náměstí, mezi historickou tržnicí a impozantním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Těšit se můžete na spoustu stánků, a to nejen s jídlem a pitím. Oblíbené jsou například stánky prodávající různé dřevěné výrobky, ať už hračky, různé vychytávky do kuchyně nebo tradiční polské panenky. Dále jsou to výrobky z ovčí vlny a skleněné vánoční ozdoby. A co v Krakově ochutnat k jídlu? Určitě grilovaný oscypek – uzený ovčí sýr podávaný s brusinkovou marmeládou. Na zahřátí nechybí svařené víno a ze sladkého vánoční perníčky a cukroví podobné tomu našemu.

Wrocław

Termín konání: 18.11. – 31.12.2022 10:00 – 21:00

Čtvrté největší město Polska a hlavní město Slezska je od českých hranic vzdálené jen něco přes dvě hodiny autem. Vánoční trhy se tu každoročně konají na čtyřech místech, ty hlavní samozřejmě na největším trhovém náměstí Rynek. Další stánky jsou pak v ulicích Świdnicka a Oławska a menší trh spolu s dřevěnou vyhlídkovou věží na Solném náměstí. Všechna tato místa se nachází hned vedle sebe, projdete je tedy hravě pěšky.

Letošní trhy začínají 18. listopadu a jestli se už nemůžete dočkat vánoční atmosféry a svařáku, můžete sezónu zahájit právě tady. Kromě stánků s jídlem a pitím budou k dispozici i různé atrakce pro děti jako kolotoče, nebo domečky trpaslíků. Těmi je mimochodem Wroclaw známá, po celém městě najdete desítky malých bronzových sošek a jejich hledání se stalo oblíbenou atrakcí.

Katowice

Termín konání: 18.11. – 8.1.2023 10:00 – 20:00

Mezi Wroclawí a Krakovem se nachází Katovice – město, které Češi znají hlavně díky letišti, ze kterého odlétá velké množství nízkonákladových společností. Město samotné představuje moderní a zelenou polskou metropoli. Na rozdíl od výše jmenovaných nemá tak bohatou historii, svůj největší rozmach totiž zažilo až po druhé světové válce. Z tohoto důvodu jsou Katovice často neprávem opomíjené. Jejich vánoční trhy rozhodně nezaostávají za svými populárnějšími sousedy a nabízejí kromě prodejních stánků i zajímavé atrakce. Dominantou hlavního Trhového náměstí je ruské kolo, ze kterého si užijete parádní výhled. Mezi další atrakce patří kluziště, dětské kolotoče nebo pohyblivé figurky zobrazující různé vánoční scénky. Díky menší popularitě jsou tu samozřejmě i menší davy a trhy navíc pokračují i po Novém roce.

Gdaňsk

Termín konání: 18.11. – 23.12. 2022

Přímořský Gdaňsk je pro nás trochu z ruky, což je velká škoda. Gdaňské trhy totiž získaly v roce 2020 třetí místo v soutěži o nejlepší evropské vánoční trhy (po první Budapešti a druhé Vídni). V loňském roce trhy dokonce expandovaly z náměstí Targ Węglowy do přilehlých ulic Tkaciej a Bogusławskiego. Díky tomu se nejen rozšířil počet stánků, ale znamená to i větší pohodlí pro návštěvníky, kteří se po celé ploše trhů lépe rozprostřou. Nechybí samozřejmě stánky se zbožím a polskými specialitami jako jsou oscypki, pierogi nebo perníky. Kromě nich vás čeká i bohatý doprovodný program – koncerty, divadla, pro děti kolotoče, santova dílna, létající saně nebo obří iglú. Součástí programu je i otevírání obrovského adventního kalendáře, jehož okýnka se otevírají každý den od 1. až do 23. prosince v 18:00.

Varšava

Termín konání: 26.11. – 6.1. 2023 11:00 – 20:00, o víkendech do 21:30

Na trhy se můžete podívat i do polského hlavního města Varšavy. Na rozdíl od ostatních měst nemá Varšava jedny velké oficiální trhy, ale několik menších v různých částech města. Nejhezčí „klasický“ trh se jmenuje Barbakan rzemiosłem zdobiony, a jak název napovídá, zaměřuje se hlavně na tradiční polská řemesla a výrobky. Najdete ho v okolí pevnosti Barbakan, u vstupu do historického centra. O kousek dál, na Staroměstském náměstí, je plánováno velké kluziště. Modernější trhy se pořádají ve čtvrti Praga, na druhé straně řeky Visly, přímo u sportovního stadionu PGE Narodowy. Ty nabízejí kromě stánků taky spoustu sportovního vyžití. K dispozici budou kluziště, dráhy na sáňkování nebo curlingové hřiště. A co ve Varšavě, nebo vlastně kdekoliv v Polsku, ochutnat? Kromě svařeného vína vás zahřeje ovocná polská vodka mnoha příchutí, tradiční polévka żurek, pierogi, zapiekanki, oscypki a samozřejmě nesmí chybět ani sladké vánoční kolaczki a nebo polský perník.

Zdroj info: dle zjištění autorky textu, Warszawa naszemiasto, Polsko Travel
Zdroj foto: Pixabay