Vánoční trhy 2022: Kam vyrazit na adventní trhy v Německu

Autor:

Německo je, co se týče adventních trhů, jasným přeborníkem. Alespoň pár stánků často najdete i v těch nejmenších vesnicích a městech.

V těch větších pak můžete počítat s mnoha stánky (často i na několika různých místech), velkolepými dekoracemi i bohatým doprovodným programem. Každé město má navíc své vlastní vánoční hrnečky, které si můžete půjčit za vratnou zálohu. Pak už je jen na vás, zda hrneček po dopití vrátíte nebo si ho necháte na památku jako suvenýr. A kam tedy v Německu na trhy vyrazit? Tady je pár tipů na místa poblíž českých hranic.

Drážďany

Termín konání: 23.11. – 24.12.2022 10:00 – 21:00, 23.12 16:00 – 21:00 a 24.12. 10:00 – 14:00

Začneme tou největší klasikou. Drážďany mají vůbec nejdelší tradici pořádání vánočních trhů z celého Německa – ty první se tu konaly již v roce 1434. Hlavním trhem je Striezelmarkt, který je pojmenovaný podle drážďanské vánoční štoly – Striezel. Ta správná váží až dvě kila a obsahuje spoustu másla, rozinek, mandlí, pomerančové a citronové kůry a voňavého koření.

Štola je tu tak populární, že má dokonce svůj vlastní festival. Ten se letos bude konat 3. prosince. Kromě stánků s jídlem a pitím je součástí trhů i přes 14 metrů vysoký vánoční svícen nebo ruské kolo, ze kterého budete mít perfektní výhled na celé trhy a samozřejmě nechybí bohatý doprovodný program. A jako suvenýr si můžete odvézt třeba Pflaumentoffel – roztomilého panáčka vyrobeného ze sušených švestek.

Mnichov

Termín konání: 21.11. – 24.12.2022

V Mnichově najdete hlavní tržiště na náměstí Marienplatz přímo před krásnou gotickou radniční budovou. Uvnitř radnice sídlí vánoční poštovní úřad, odkud můžete domů poslat pohled se speciální vánoční známkou, nebo vánoční dílna pro děti. Kromě hlavního trhu ale najdete po městě i spoustu trhů menších. Pokud preferujete spíše klidnější atmosféru, zkuste třeba vánoční vesnici nebo středověké trhy u Odeonsplatz. Naproti radnici se nachází chrám sv. Petra, kde stojí za návštěvu hlavně jeho 91 metrů vysoká věž, ze které budete mít nádherný výhled na trhy pod sebou, radnici i zbylé centrum města.

Mnichovské trhy se mohou pochlubit i jedním z největších betlémů v celém Německu a na tzv. Jesličkovém trhu, který se zde poprvé konal již v roce 1757, seženete vše pro sestavení vašeho vlastního betlému. A co v Mnichově ochutnat? Určitě Feuerzangenbowle – červené svařené víno do kterého odkapává karamel ze zapálené cukrové homole naložené v rumu, zavěšené přímo nad nádobou s vínem.

Norimberk

Termín konání: 25.11. – 24.12.2022 10:00 – 21:00

Trhy na Hlavním náměstí v Norimberku právem patří mezi ty nejkrásnější. Jejich kouzelnou atmosféru jim dodává historické centrum s typickými hrázděnými domy. Kromě atmosféry si tu samozřejmě vychutnáte i skvělé jídlo a pití. Ochutnat musíte určitě norimberské klobásky (bratwurst), mandlové sušenky, perník nebo horký vaječný punč se šlehačkou (eierpunsch). Norimberské trhy jsou skvělé i pro ty, kdo shání vánoční ozdoby. Seženete tu totiž výhradně ozdoby ručně vyráběné z tradičních materiálů jako je dřevo nebo sklo. Zahájení trhů probíhá každoročně v pátek před začátkem adventu, letos tedy 25. listopadu a jejich otevření má na starost norimberský vánoční anděl – Christkindl. Akce každoročně přitahuje kromě místních i spoustu turistů, pokud se tedy rozhodnete trhy v tento den navštívit, počítejte s velkými davy.

Pasov

Termín konání: 23.11.2022 – 23.12.2022 10:00 – 20:00 (v pátky a soboty až do 21:00)

Tenhle tip ocení hlavně Jihočeši, do bavorského Pasova je to od české hranice u Strážného totiž jen necelých 60 kilometrů. Trhy se tu konají na hlavním náměstí Domplatz. V Pasově nezapomeňte navštívit i Dóm sv. Štěpána, uvnitř se totiž nacházejí největší chrámové varhany na světě. Jejich zvuk si můžete vychutnat během pravidelných koncertů, které se budou konat každou středu a sobotu ve 12 hodin. Na trzích samozřejmě najdete široký výběr z cukrovinek a nápojů, ale i různé řemeslné výrobky jako vánoční ozdoby, keramiku, šperky nebo kožené výrobky. Ochutnat určitě nezapomeňte Sengzelten – bavorskou specialitu podobnou pizze. Tahle chlebová placka je typicky doplněná sýrem a špekem, ale k dostání je i v mnoha jiných variantách.

Regensburg

Termín konání: 21.11. – 23.12.2022 10:00 – 21:00

Naším posledním tipem v Německu je Regensburg, který si směle přezdívá hlavní město vánočních trhů. Vzhledem k tomu, že historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO, očekávat můžete opravdu nezapomenutelnou atmosféru, která vás přenese do dob dávno minulých. Hlavní vánoční trh najdete na náměstí Neupfarrplatz, ale stejně jako v Mnichově i tady je na výběr z několika menších trhů, za zmínku stojí určitě Romantický trh v paláci Thurn-Taxisů (tady trhy začínají dokonce už 18. listopadu) nebo Lukréciin řemeslný trh (od 25. listopadu), který nabízí všemožné ručně vyráběné výrobky.

Zdroj info: dle zjištění autorky textu, Via Travelers
Zdroj foto: Pixabay