Vybrali jsme nejčastější triky a podvody, které na vás určitě budou zkoušet v Indii

Autor:

Z evropských zemí je člověk zvyklý na určité chování, jenže jakmile překročíte pomyslnou hranici civilizovaného světa a dostanete se na předměstí jakéhokoli indického města, měli byste se mít na pozoru. Věřte, že to na vás Indové budou zkoušet vždycky a při každé příležitosti se vás budou snažit okrást. Nikomu nic nevěřte, buďte asertivní a vše si promyslete, než uděláte hloupost. Pojďte se nyní s námi podívat na vybrané nejčastější triky Indů, kterými se vás pokusí okrást.

Ceny

Tak jako to zkoušejí taxikáři u nás na cizince, budou to zkoušet i na vás v Indii. Jenže v Indii se to nebude týkat jen taxikářů, ale i zcela běžných věcí, jako je například vyřízení vaší nové sim karty. Buďte obezřetní, jestliže vyřízení půjde nějak podezřele lehce, v takové případě je sim karta možná kradená, možná používaná a v nejhorším případě nepůjde ani aktivovat. Stejně tak si dávejte pozor a trvejte na skutečné účtence při placení, může se snadno stát, že vám prodavač prostě jen napíše na papírek částku, která astronomicky přesahuje tu skutečnou. Pak není od věci si před příjezdem zjistit pravou cenu, ať zbytečně nepřijdete o peníze.

To samé platí v případě, že jste se dostali do hotelu. Těšíte se na svou postel, protože co si budem povídat cesta do Indie trvala několik hodin. Jenže jakmile dorazíte na recepci, zaměstnanec vás začne přesvědčovat a dokonce vás zavede i do jiného pokoje, než jste měli vybraný. Vypadá líp a má i klimatizaci, to je super co? Jenže když se zeptáte na cenu, zaměstanec jen něco zamumlá, že mu pořádně nerozumíte. Ráno při placení se vám orosí čelo. Jak se takové situaci vyhnout? Jednoduše, trvejte na zaplacení hned, protože do rána by se cena pokoje mohla záhadně zvýšit i třikrát. Stejně tak vyžadujte účtenku, aby se náhodou nestalo to, že večer zaplatíte a ráno po vás budou chtít peníze znovu a dokazujte jim, že jste to zaplatili už včera večer. Indové jsou opravdu vynalézaví a není radno je podceňovat.

Taxi a hotely

Za všech okolností, i kdyby jste se měli do hotelu dopravit po svých, trvejte, že chcete do svého vybraného hotelu. Může se totiž snadno stát, že na vás taxikář bude zkoušet následující fintu. Taxikář vám zarputile bude tvrdit, že se s vaším hotelem něco stalo, buď vyhořel a nebo už neexistuje, srovnali ho se zemí. Pokud mu budete věřit, skončíte v jiném hotelu a dost se vám to prodraží, neboť vás taxikář odveze tam, kde má s majiteli domluvenou provizi za každého nového cizince, které ho tam přiveze. Někteří taxikáři se nebojí ani vyvolat v cizincích strach, například tím, že náhle v zemi nastala nebezpečná situace a nebo vypukla smrtelná epidemie a jen oni znají hotel, kde je bezpečno. Pozor na to, jsou to pouhé finty, jak z vás dostat peníze. Nebuďte proto zbrklí a zapojte mozek, stačí si vše ověřit na internetu.

A co takový trik s pětistovkou? To znáte? Ne? Tak si raději rozměňte rupie na menší částky, jinak snadno přijdete o spoustu peněz. Jakmile totiž podáte taxikáři pětistovku, šikovně ji skryje na spodní část balíku peněz a na vrchu odkryje jen stovku. Hádejte se uprostřed Indie s někým, kdo najednou zapomněl všechnu angličtinu, že jste mu nedal stovku ale pětistovku. Téměř nemožné tento boj vyhrát. Pokud přeci jen nemáte nižší bankovku, tak ji alespoň nedávejte z ruky, dokud taxikář nevypočítá, kolik vám má vrátit.

Děti a svatí

Neznám zemi, tedy krom těch evropských, kde by po ulicích neběhaly děti a nechtěly vám něco prodat. Jistě si každý vybavíte dovolenou v Tunisu nebo Egyptě. Za žádných okolností od nich nic nekupujte, i kdyby vypadaly sebevíc smutněji, jednak se jich už nezbavíte a jednak vás dokážou tak zabavit, že vám jeden z nich nakonec ukradne peněženku a co pak? Podobná situace platí i v Indii s tím rozdílem, že děti budou chtít, abyste jim něco koupili. Hne se ve vás pocit solidarity, který zapříčiní, že budete o pár desítek možná stovek rupiíí chudší. Přestože si myslíte, že jste udělali dobrý skutek, od dobrého skutku je to vzdálené na míle daleko. Tužky, pastelky a jiné různé maličkosti, děti následně až zajdete za roh vrátí obchodníkům a dostanou za to svou provizi. Fikané, ne?

Stejně tak se nenechte pohltit atmosférou indického náboženství. Mohli byte totiž přijít o dost peněz. Na ulici potkáte nevinně vypadajícího staršího muže, který mumlá něco neidentifikovanou řečí. Ten vás následně začne lákat na svou nabídku, že vám za 100 rupií požehná a nejen vám, ale celé vaši rodině! A to se vyplatí, ne? Raději rychle zmizte, jinak se dostanete do pasti. Vypadá to výhodně jen 100 rupií, že ? Jenže tenhle starý nevinně vypadající člověk se jaksi zapomněl zmínit, že 100 rupií za každého člena rodiny, kterému požehnal. Ups, najednou jste na několika stovkách a zkuste si muži nezaplatit, když vás pod pohrůžkou prokleje na sto let dopředu.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Lonely planet, Hedvábná stezka