Výstava Králové vzduchu připomene legendy české letecké akrobacie

Autor:

Výstava v Leteckém muzeu Korea-Merkur v Bezděkově u Žatce bude mapovat sportovní úspěchy akrobatických pilotů. Ty započaly už ve 30. letech minulého století a pokračovaly přes mimořádné úspěchy leteckých sportovců v 80. letech až do současných let.

Významně se do historie zapsal dvojnásobný mistr světa Petr Jirmus i vítěz Red Bull Air Race Martin Šonka, včetně účastníka poháru Petra Kopfsteina. Na výstavě si bude možné prohlédnou fotografie, které provedou návštěvníky od historie po současnost akrobatického létání a pomohou vtáhnout nezaujaté diváky přímo do děje.

Českoslovenšstí piloti patřili vždy ke světovým špičkám v akrobatickém světě. Mezi slavná jména patří Josef Hubáček, Petr Široký, František Novák a další jména. Od 60. let se zrodila generace špičkových akrobatů, mezi které patří Ladislav Bezák, který se stal vítězem prvního mistrovství světa v letecké akrobacii v roce 1960. Dále mezi něm patří Jíří Bláha, Vilém Krysta, František Skácelík, Jaromír Hůlka, Zdeněk Beseda, Pavel Čičo, Jiří Stoklasa, Juraj Šouc, Ladislav Trebatický, Jiří Saller i Radomír Orlita. Dokonce i ženy měly své místo v tomto nádherném sportu. Pro příklad můžeme uvést Evu Kaprasovou, která se probojovala na třetí místo na mistrovství světa.

Dalším milníkem jsou 90. léta. V těchto letech se už piloti významně předvedli na evropských i světových soutěžích – zejména pak Martin Stáhalík. Do nového milénia se zapsal například Martin Šonka, který kraluje leteckým závodům Red Bull Air Race. Sekunduje mu i akrobatický pilot Petr Kopfstein. To je ale jen zlomek jmen, které se význaně zapsaly do historie akrobatického létání. A každému z nich patří velká pocta.

Sportovní úspěchy nebudou jediné, které se v muzeu představí. Součástí totiž bude i vernisáž výstavy U-2 Incident. Milým hostem se stane Francis Gary Powers Jr., který je zakladatelem Muzea studené války ve Washingtonu a synem pilota špionážního letounu Lockheed U-2, sestřeleného 1. května 1960 nad Sverdlovskem v tehdejším SSSR. Představovat se bude i film s názvem Most špionů, natočený dle této události. Prostor bude i pro představení historie a technologie letounu Lockheed U-2. Tento letoun používala CIA v dobách studené války k monitorování území tehdejšího SSSR.

Koho zajímá více informací, měl by se rozhodně zastavit v muzeu, případně dorazit 23. dubna na žatecké letiště, kde proběhne letecká show.

Zdroj informací: Český svaz letectví – Josef „Pytlák“ Říha
Zdroj foto: Pixabay