Zubří rezervace v Polsku

Autor:

Během našeho putování po Podlesí jsme navštívili mnoho zajímavých míst, avšak tohle se do mé duše zapsalo tak nějak asi nejvíc. Kdo mě zná, ví, že zvířata a příroda jsou u mě vždy na vyšších příčkách než třeba zámky a hrady. Při návštěvě Národního parku a následné rezervace jsem se o tom zase víc přesvědčila. Víte, někdy stačí, aby vás parkem provedla ta správná osoba a vaše vnímání okolní přírody se rázem změní. My měli to štěstí, že jsme takovou osobu potkali.

V Bělověži se nachází Národní park s pralesem a také muzeem. Slovy nejde popsat, jaký tento park je, to prostě musíte zažít. Připravte si minimálně dvě hodiny i více na návštěvu a také důležitá informace, park nelze navštívit bez průvodce z pochopitelných důvodů. Ostatně tento fakt přidává ještě na větší důležitosti parku. Jedná se také o jeden z nejstarších parků v Evropě. Vznikl už v roce 1932. Vnitřní část pralesa je nejlépe zachovaným přírodním listnatým a smíšeným lesem evropských nížin.

Víte, že vždy barvitě popisuju svůj zážitek z místa, ale tentokrát si to nechám pro sebe a snad vás tím nalákám k navštívení, protože je to opravdu zážitek. Důležitou informací také je, že významným symbolem pralesa je zubr. Tento park je alma mater zubrů, neboť tady jsou odchováváni a také zde byly zachráněni před vyhynutím. V roce 1919 byl zabit poslední volně žijící zubr a poté se do Bělověžského pralesa přivezli kusy ze zoologických zahrad. V současné době žije v celém Polsku 400 zubrů a v pralese pak 300. Pro představu na celém světě žije pouze 3000 zubrů, avšak každý má v genech Bělověží.

Při své prohlídce pralesa se vám zjevně nepoštěstí zahlédnout plaché zvíře, přeci jen lidí se tak nějak bojí. Avšak nemusíte zoufat, neboť se můžete vydat do jejich rezervace, kde vám zubři budou blíž než si budete myslet. Vstup je zpoplatněn, ale to snad pochopí každý. Na procházku rezervací si připravte opět minimálně hodinu. Jinak mimo zubrů zde najdete také soby a vlky. Neposedné děti se budou moci vyřádit na dětském hřišti. Rodiče mezi tím na lavičce naberou sílu na další pokračovaní.

Zdroj foto: Michaela Rubešová
Zdroj info: vlastní zkušenost, Polsko Travel