Cestománie aneb Jedeme do Slovinska

Autor:

Foto: Michaela Rubešová

Slovinsko, rozlohou i počtem obyvatel patří sice k nejmenším evropským státům, zároveň ale také k těm nejdynamičtějším.

Tato země z podhůří Alp vám zkrátka splní vše, co od své dovolené očekáváte a ještě mnohem více! Během jednoho týdne ve Slovinsku si můžete užít pohodu v lázních, věnovat se cyklistice, horolezectví či adrenalinovým sportům, vydat se po stopách historie, navštívit jeden z největších jeskynních komplexů na světě, zaplavat si ve sladkovodních jezerech i si užít uvolněnou atmosféru přímořských barů a vykoupat se v jadranském moři.

Kudy pojedeme

Cesta autem z Prahy na hranice se Slovinskem trvá necelých šest hodin, z Brna pak něco málo přes čtyři hodiny a v současnosti se jedná o nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se do země dostat. Přímé letecké spojení z České republiky zatím není k dispozici, můžete tedy využít pouze lety s přestupem, které se ale ani finančně ani časově nevyplatí.

Alternativou k autu pak je vlakové spojení s přestupem ve Vídni nebo Grazu, během letních měsíců pak můžete narazit i na zajímavé akce od autobusových dopravců. Co se týče samotné dopravy po Slovinsku, vlaková či autobusová spojení mezi jednotlivými městy a turistickými cíly, jsou ve srovnání s Českem na velmi špatné úrovni, a tak se zde opravdu vyplatí mít k dispozici vlastní auto nebo využít služeb autopůjčovny.

Foto: Michaela Rubešová – řeka Soča

Nejdelší slovinskou dálnicí je dálnice A1 protínající zemi doslova od východu na západ, po které se dostanete téměř k většině turistických míst, doporučujeme si tedy rozhodně zakoupit „všemi Čechy cestujícími každé léto do Chorvatska k moři nenáviděnou“ dálniční známku. Za sedmidenní zaplatíte 15 euro, za měsíční pak 30. Investice do ní se vám ale rozhodně vyplatí, slovinské dálnice jsou obecně na vysoké úrovni a cesta po A1 je na rozdíl od české D1 opravdu komfortní.

Pokud by vás napadlo, že cestu risknete bez známky, tak vám to opravdu důrazně nedoporučujeme, narazíte zde na časté policejní kontroly a případná pokuta se může vyšplhat až ke stovkám euro.

Co musíme vidět

To, že Slovinsko nabízí spoustu krásných míst a turistických atrakcí, které stojí za návštěvu, jsme zmínili již úvodu, pojďme se tedy spolu podívat, alespoň na ty, které byste určitě neměli vynechat.

Foto: Michaela Rubešová – Camp Bled

Začněme ve východní části země, která sousedí s Maďarskem a vyznačuje se poměrně rovinatou krajinou posetou vinicemi, mezi kterými se proplétají nově zbudované cyklostezky, spojit tedy návštěvu místních vinařství s cyklistikou může být to pravé pro váš odpočinkový začátek dovolené. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit návštěvu vinařské oblasti Jeruzalém, která se vyznačuje produkcí vynikajících suchých bílých vín. O tom, že je vinařská tradice ve Slovinsku hluboce zakořeněná, se přesvědčíte i během návštěvy druhého největšího slovinského města Mariboru, kde můžete kromě historického centra města či promenády podél řeky Drávy, obdivovat i Starou trtu, vzácnou více než 300 let starou vinnou révu, která stále rodí plody, ze kterých se vyrábí víno.

Pokud vás unaví cyklistika i vinné degustace, můžete si jít odpočinout do jedněch z mnoha termálních lázní, které na východě Slovinska najdete. Mezi nejvyhlášenější patří Radenci, Rogašska Slatina, Laško, Lendava nebo Moravske toplice.

Při návštěvě Slovinska byste neměli vynechat ani hlavní město Lublaň s jeho jedinečnou atmosférou. Hlavní dominantou města je Lublaňský hrad tyčící se nad městem, který svým návštěvníkům nabízí dech beroucí výhledy na město a okolní pohoří. Na hrad se dostanete buď pěšky, nebo se můžete nechat vyvézt lanovkou a kromě stálé expozice věnované historii města, zde stojí za návštěvu zejména hradní věž.

V létě je pak místo dějištěm řady kulturních událostí a v zimě zde najdete kouzelné vánoční trhy. Historické centrum města je neodmyslitelně spjato s tvorbou architekta Jože Plečnika, přítele prezidenta T. G. Masaryka, jehož stopu najdeme i na našem Pražském hradě. Mimo posezení v jedné z kaváren rozprostírajících se podél řeky Lublanice, doporučujeme i návštěvu tzv. Nebotičnika, mrakodrapu, který vám nabídne pohled na město zase z trochu jiné perspektivy.

Foto: Michaela Rubešová – slovinský venkov

Soča, to není jen název slovinské řeky protékající Julskými Alpami ani přízvisko jedné z nejkrvavějších front první světové války, v současnosti je zejména synonymum pro Mekku adrenalinových sportů ve Slovinsku, najdete tu rafting, extrémní canoying, zip-line a mnoho dalšího! Při své první návštěvě Julských Alp jistě nesmíte ani minout ikonické jezero Bled, symbol Slovinska. Díky své průzračně čisté vodě, panenské okolní přírodě a zejména Bledskému ostrovu, ležícímu v srdci jezera, se toto místo stalo nejnavštěvovanějším turistickým cílem země. A není divu, město Bled přímo vybízí k procházkám podél jezera, výšlapu na Bledský hrad nebo projížďce lodí po jezeře. Najdete tu také řadu luxusních hotelů i restaurací, a pokud vás přeci jen omrzí společnost ostatních turistů, máte to jen pár kilometrů k jezeru Bohinj, které je sice chladnější, zato tam ale nenarazíte na zájezdové autobusy, kasina ani bary.

Milovníky přírody potěší i návštěva soutěsky Vintgar, jeskyně Babji zob nebo ledovcové Planini Pokljuka s typickými dřevěnými salašemi. Do svého itineráře zapište i Škocjanské jeskyně, které se stanou synonymem pro cestu do středu země. A naopak pro adrenalinové sportovce se hodí zdolat jednu z částí Alpe Adria Trail. Úseky jsou několika kilometrové, a tak budete mít každý den o zábavu postaráno. My jsme si vyšly nejen ty slovinské, ale i rakouské a italské.

Slovinsko se svou rozlohou lehce přes 20 tisíc km2 patří k opravdu malým státům a proto se hravě během necelých dvou hodin cesty dostanete z alpské přírody na pobřeží jadranského moře. Na 47 kilometrech slovinského pobřeží najdete historické město Piran, ve kterém je jasně patrný vliv benátské architektury. Tartinniho náměstí, Minoritský klášter sv. Františka, kostel sv. Jiří, milovníkům romantických příběhů známý dům Benečenka nebo mys Madona, to vše utváří jedinečnou atmosféru oblíbeného turistického cíle všech Slovinců. Oproti historickému Piranu je Portorož v překladu „přístavní růže“ poměrně moderní městečko, které se vyznačuje především dlouhými plážemi, bary, pětihvězdičkovými hotely a kasiny. Zároveň je pro běžného turistu také jediným místem, kde si může díky veřejným plážím i on nerušeně vychutnat těch pár kilometrů slovinského pobřeží. Méně rušným místem, kam turisté často nezavítají, ale město rozhodně za to stojí je i Izola.

Foto: Michaela Rubešová – Piran

Kde budeme bydlet

Samozřejmě se můžete ubytovat v hotelu. Ale mnozí turisté využívají možnosti campů a do Slovinska cestují obytný vozy nebo karavany. A jestliže si chcete dopřát opravdu nevšední, ačkoli nutno říci trochu luxusní zážitek, pak se zkuste ubytovat v jednom z glampingových míst, kterých po celém Slovinsku najdete nespočet. My jsme některé navštívili a máme pro vás doporučení.

Zdroj informací: Turistická centrála Slovinsko (I feel Slovenia), zkušenosti autorky textu
Zdroj foto: Michaela Rubešová