Jak si naplánovat dovolenou bez cestovky

Autor:

Služeb cestovních kanceláří využívají každoročně tisíce lidí, důvodem je často pohodlí. Při cestování na vlastní pěst máte ale mnohem větší svobodu.

Jste páni svého času, cílovou destinaci si můžete užít mnohem důkladněji a často vás to vyjde levněji. Cestovat bez cestovky je přitom jednodušší, než se spoustě lidí zdá. Pojďme si shrnout pět základních bodů, jak si naplánovat dovolenou na vlastní pěst.

Výběr destinace

První bod se může zdát jako hračka, ale krásných míst je na světě tolik, že člověk neví, kam se vydat dřív. V momentě, kdy nemáte v hlavě konkrétní destinaci, můžete pravidelně sledovat akční letenky a rozhodnout se podle nejlepší nabídky. Při výběru destinace nezapomínejte zůstat nohama na zemi. Pokud se například nadchnete pro některou destinaci na základě toho, co vidíte na sociálních sítích, můžete být zklamáni realitou.

Mnoho míst vypadá bez filtrů a s davy turistů mnohem méně atraktivní. Zjistěte si o daném místě alespoň základní informace a vyhodnoťte, jestli je pro vás daná destinace vhodná. Láká vás spíš dobrodružná dovolená, návštěva památek, chození po horách nebo válení na pláži? A jaký je váš rozpočet? To vše jsou otázky, které byste si měli hned na začátku položit.

Doprava

Destinaci už máte, teď je potřeba se na místo dopravit. Nejlepší je nemít stanovené konkrétní datum, ale třeba jen měsíc, ve kterém chcete letět. U letenek se vyplatí být flexibilní a sledovat stránky leteckých společností s dostatečným předstihem. Čím blíže datu odletu kupujete, tím bude cena vyšší. Na vyhledávání jsou skvělé vyhledávače jako Kiwi, Skyscanner, Google Flights nebo Letuška. Koupě letenek je vždy lepší přímo na stránkách konkrétního dopravce. Budou sice možná o pár set korun dražší, vyhnete se ale případným nepříjemnostem při zrušení letu.

Vyhledávače jsou totiž nechvalně známé svým špatným zákaznickým servisem. Nezapomínejte hledat i z jiných než českých měst. Osobně doporučuji hledat lety z Vídně, odkud budete mít na výběr mnohem více destinací a častěji natrefíte na letenky za pár stovek. A ještě jeden malý tip, při vyhledávání používejte anonymní režim. Letecká společnost tak nebude vědět, že se na letenky díváte opakovaně a nebude vám postupně navyšovat ceny.

Při cestování po kontinentální Evropě můžete zvážit i autobusy nebo vlaky. Cesta sice trvá o dost déle, někdy vás ale vyjde levněji. Velkou výhodou je i to, že autobusy a vlaky většinou staví přímo v centru města. Odpadne vám tedy starost s cestou z a na letiště. Mezinárodní spoje nabízí třeba Flixbus nebo Regiojet.

Ubytování

Ubytování představuje většinou nejdražší položku z celé dovolené, jeho správný výběr je tedy nesmírně důležitý. Jako první si stanovte priority. Záleží vám hlavně na pohodlí a soukromí? Pak pro vás bude nejlepší volbou hotel nebo pronájem bytu přes Airbnb. Obojí vás ale vyjde nejdráž. V případě, že se rádi seznamujete s cestovateli z celého světa a nevadí vám sdílet pokoj nebo koupelnu, zvolte hostel. Ten je oproti hotelu levnější a nemusíte vždy spát ve sdílených pokojích. Některé hostely nabízí i omezený počet dvou nebo třílůžkových pokojů a sdílená je pouze koupelna (i ta bývá někdy soukromá). Jestli prahnete hlavně po autenticitě, zkuste Couchsurfing, kde můžete zadarmo bydlet přímo u místních.

Při výběru ubytování zvažte i to, kde se nachází. Levnější ubytování bohužel většinou znamená horší lokalitu. Sice ušetříte pár stovek, ale pro cestu do centra budete muset využívat MHD, taxík nebo jít hodinu pěšky. Náklady tak snadno narostou a zaplatíte stejně jako za dražší ubytování v centru. Vyhledávače typu Booking nebo Airbnb nabízí možnost hledat přímo v mapě, můžete si tedy nastavit cenový strop a další kritéria a podle mapy zvolit to nejlepší ubytování. Před rezervací si ještě nezapomeňte projít hodnocení a recenze, ať víte, do čeho jdete. Ne vždy totiž platí, že čím vyšší hodnocení, tím lepší ubytování. U hodnocení bez komentářů je vyšší pravděpodobnost, že jsou falešná.

Cestovní náležitosti – pas, víza, očkování a pojištění

Nyní přichází asi nejmíň oblíbená část plánování – vyřizování formalit. Nejjednodušší to budete mít, pokud cestujete po Evropské unii, kde si vystačíte s občanským průkazem. Na občanku se dostanete i do některých dalších zemí v Evropě, jinak budete potřebovat pas, v některých případech i cestovní víza. Český pas je naštěstí „silný“ a zajišťuje bezvízový vstup do 182 zemí světa. Jejich kompletní seznam najdete na stránkách Ministerstva zahraničích věcí, včetně informací kde a jak si o jednotlivá víza zažádat.

Délka turistického víza se v různých zemích liší, většinou ale platí na 90 dní. U některých exotických dovolených, hlavně v Asii nebo Africe, myslete i na očkování. Nejčastěji jde o očkování proti žluté zimnici. Nezapomínejte ani na cestovní pojištění. To se může zdát jako zbytečná investice v případě, že se chystáte týden ležet na pláži, ale nikdy nevíte, co se může stát. Určitě se nechcete vrátit z dovolené se statisícovým dluhem. Pojištění si navíc snadno sjednáte za pár minut online.

Itinerář

Poslední bod je mým nejoblíbenějším. V momentě, kdy máte vyřízeny všechny formality, zbývá už jen naplánovat program. K tomu můžete využít různé tištěné i online průvodce, osobní blogy nebo sociální sítě. Jen pamatujte na to, že fotky na sociálních sítích často neodpovídají realitě. Proto je dobré čerpat z více zdrojů nebo si projít cestovatelská fóra (např. TripAdvisor) a přečíst si reálné zkušenosti dalších cestovatelů. Oblíbená místa si můžete uložit do mapy v mobilní aplikaci, budete je tak mít vždy po ruce.

Jak detailně si program naplánujete, je jen na vás. Nemusíte plánovat po hodinách, ale pokud chcete navštívit památky, zjistěte si dopředu otevírací dobu. Na některé památky se dostanete jen s rezervací na konkrétní den a hodinu, i proto je dobré si tyto informace zjistit předem, ať nejste na místě nepříjemně zaskočeni. A když máte splněno všech pět bodů, stačí už jen sbalit kufry a vydat se na cestu.

Zdroj info: dle zjištění autorky textu, Annie Anywhere
Zdroj foto: Pixabay