Průvodce Prahou: Kam zajít na dobrou snídani

Autor:

Milujete snídaně, ale nechce se vám ráno vstávat dřív a dělat se s těstem na lívance nebo holandskou omáčkou na vejce benedikt? Nechte si snídani přinést! Nebude to sice snídaně do postele, ale s vidinou dokonalého jídla se vám určitě bude vstávat snáz. A pokud nevíte, kam zajít, inspirujte se některým z našich tipů.

Kavárna Šlágr

Jste fanoušky retra a milujete období první republiky? Zamiřte do Šlágru! Tady na vás dýchne nostalgie hned, jak otevřete dveře. Vše od zařízení až po oblečení obsluhy vás přenese o sto let zpátky. To samé pak platí i o menu. Na výběr tu máte z velkého množství snídaňových kombinací, ve kterých nechybí vejce, párky, slanina a máslo. Zvolit můžete i pečivo s máslem a džemem, osobně ale doporučujeme zvolit snídani slanou a jako sladkou tečku si vybrat něco z vitríny. Najdete v ní tu největší českou klasiku, jakou jsou kremrole, laskonky, likérové špičky nebo obrovské větrníky. Na Prahu jsou tu navíc nezvykle nízké ceny a tak není jediný důvod, proč se nevydat na cestu do minulosti do vršovického Šlágru.

The FLAT cafe

O jednu zastávku tramvaje dál, v ulici Ruská, najdete i tento relativně nový přírůstek na mapě pražských kaváren. The Flat cafe si rychle získalo svoji popularitu mezi návštěvníky a podíl na tom má určitě i krásný interiér, vyladěný do posledního detailu. Kavárna je zařízena v anglickém stylu a na kvalitu tady dohlíží sama královna Alžběta II. Vliv Anglie je pak patrný i na menu. Nechybí tradiční anglická snídaně, kvalitní čaje a na mlýnku káva britské pražírny Square Mile Coffee. Kromě anglické snídaně si můžete dát i vejce benedikt, omeletu nebo lívance. Stavit se můžete samozřejmě i jen na kávu a dort, čaj o páté nebo večer na drink. FLAT (v překladu byt) může být zkrátka snadno vaším druhým domovem.

Foto: Lenka Gréková

Kafec Letná

Další žhavou novinkou je i Kafec Letná. Kdo z vás byl někdy v Brně, možná vám bude název povědomý, Kafec je totiž původně právě z Brna, kde se těší velké oblibě. O úspěchu konceptu vypovídá i to, že se z Brna rozšířil do několika měst po celé republice, a své pobočky se konečně dočkala i Praha. Specializací tohoto podniku jsou především vafle. Sladké nebo slané, tady si na chuť přijde každý. Vybrat si můžete buď z hotových kombinací nebo si poskládat vafli vlastní –  fantazii se meze nekladou. K tomu výborná káva a snídani pak můžete spojit s procházkou do Stromovky, která je hned za rohem.

Café Letka

Na Letné zůstaneme a vydáme se tentokrát do podniku, který už nějakou dobu funguje. Letku najdete hned naproti Národnímu technickému muzeu, kam můžete po vydatné snídani zamířit. O víkendu ale raději přijďte včas, než se všechna místa zaplní. Snídaňové menu je moderní, my jsme zvolili českou lázeňskou snídani s vejci, čerstvým sýrem, máslem a výborným kváskovým chlebem. Kromě té vám tu připraví třeba francouzský toust, omeletu nebo zdravou a vydatnou pohankovou kaši. Návštěvu můžete završit třeba bezkonkurenčním skořicovým šnekem, zapít skvělou kávou nebo limonádou a máte zaručeně spoustu energie na několikahodinovou prohlídku muzea (nebo třeba procházku po Letenských pláních).

Foto: Lenka Gréková

Osada

Holešovickou Osadu najdete v jednom z vnitrobloků v ulici Osadní. Ten slouží zároveň jako venkovní zahrádka, a je skvělým místem na letní brunch. A co si tu dáte k jídlu? Míchaná vejce, teplou pšeničnou kaši, francouzský toust nebo velice štědře naplněné sendviče. Za zmínku stojí i výborné sladké – buchty, koláče, croissanty nebo klasický perník, to vše čerstvě upečené přímo na místě. Osada si zakládá na kvalitě všech používaných surovin a spoustu z nich si tu rovnou můžete koupit i domů.

Café Jen

Tuhle nenápadnou malou kavárnu na Kodaňské ulici můžete snadno minout. Byla by to ale obrovská škoda protože nabízí nejen kávu, ale i výborné snídaně. Mezi stálicemi na menu najdete ovesnou kaši, vafle, anglickou snídani v bagelu nebo snídani šampionů v podobě míchaných vajec a párků. Stálou nabídku pak doplňuje i jeden snídaňový speciál, který se pravidelně mění. K tomu vždy perfektní káva a čerstvě napečené dezerty. Osobně doporučuji jejich loupáčky, na ty se v žaludku vždycky nějaké to místo navíc najde.

Foto: Lenka Gréková

Myšák

Cukrárna Myšák je dalším z podniků, který vás přenese do doby první republiky. Nachází se kousek od Václavského náměstí, ve Vodičkově ulici, a navazuje na cukrárnu původního majitele domu Františka Myšáka. V přízemí se dochoval i původní interiér, včetně krásného barového pultu uprostřed místnosti. Na menu najdete legendy jako vejce do skla nebo buchtičky s vanilkovým krémem. Děti určitě potěší loupák s domácím pribináčkem a zvolit můžete i degustační menu toho nejlepšího z celé nabídky. A pokud nebudete mít dost, zakončit návštěvu můžete nějakou sladkou tečkou. Nechybí česká klasika v podobě kremrolí, indiánů nebo žloutkových věnečků.

Marthy’s Kitchen

Bistro Marthy’s Kitchen má v Praze hned dvě pobočky. První najdete ve Francouzské ulici na Vinohradech, druhou na Masarykově nábřeží, kousek od galerie Mánes. Obě pobočky podávají snídaně až do čtyř hodin odpoledne, můžete si tedy klidně přispat. Na menu najdeme anglickou, francouzskou nebo kontinentální snídani, vejce na sto způsobů a na své si přijdou i milovníci sladkých snídaní. Vybírat můžete z francouzského toustu, lívanců, vaflí nebo palačinek. Na výběr je toho zkrátka spousta. Nic pro nerozhodné jedince, zato o důvod víc proč se vracet a ochutnat pokaždé něco nového.

Foto: Lenka Gréková

Pokud by vás náhodou žádná z výše zmíněných míst nezaujala nebo už je všechna znáte, podívejte se i na náš předchozí článek, ve kterém najdete další tipy na kavárny.

Zdroj info: dle zjištění autorky
Zdroj foto: Pixabay, Lenka Gréková